Takie podmioty nie będą bowiem musiały składać ministrowi rozwoju i technologii sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Wynika to z kolejnej już nowelizacji tarczy antykryzysowej, która weszła w życie 16 grudnia br. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2317).
Nowelizacja zmieniła m.in. treść art. 13a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 424). Dotąd wynikało z niego, że sprawozdanie w terminie do 31 stycznia 2022 r. muszą składać kierownicy wszystkich podmiotów, o których mowa w art. 27b ust. 2 ustawy o CIT. Przepis podatkowy dotyczy zaś największych firm, których indywidualne dane podatkowe publikowane są przez ministra finansów. Chodzi o:
■ podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość przychodów;
■spółki nieruchomościowe (także należące do podatkowej grupy kapitałowej);
■ innych podatników CIT, których przychody za rok ubiegły przekroczyły równowartość 50 mln euro.
Spółki nieruchomościowe, czyli podmioty, w których co najmniej połowę aktywów stanowią warte ponad 10 mln zł nieruchomości położone na terytorium Polski lub prawa do takich nieruchomości, istnieją od początku 2021 r. Już w pierwszych dniach roku pojawiły się kontrowersje co do tego, czy mimo to nie powinny one składać sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych za 2020 r. Potwierdzać to miał fragment pisma resortu rozwoju, który został upubliczniony w mediach społecznościowych. Zarządy spółek nieruchomościowych miałyby więc niewiele czasu, aby wypełnić obowiązek za rok, w którym takie podmioty formalnie nie istniały. Wątpliwości rozwiał specjalny komunikat na stronie biznes.gov.pl, z którego wynikało, że taki obowiązek należy wypełnić dopiero do końca stycznia 2022 r.
Od 16 grudnia br. przesądzone jest już, że spółki nieruchomościowe nie będą musiały w ogóle przesyłać ministrowi właściwem ds. gospodarki sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.