statystyki

Organizacje pozarządowe: Jak bardzo niezależne od rządu i pieniędzy?

autor: Sylwia Czubkowska16.11.2016, 07:36; Aktualizacja: 16.11.2016, 08:41
urzędnik

Nazw tej branży jest kilka, ale choć pierwsze takie instytucje zaczęły się u nas pojawiać pod koniec lat 80., sektor ten wciąż jest słabo rozpoznawalny. Właściwie mało kto wie, czym się zajmuje. I to pomimo, że w jego skład wchodzi 70 tys. – 100 tys. instytucji.źródło: ShutterStock

Przez kilkadziesiąt tysięcy polskich organizacji pozarządowych przepływa co roku ponad 20 mld zł. I to finanse budzą największe kontrowersje. NGO od non-government organisations, czyli organizacje pozarządowe. Non profit, bo ich działalność nie jest nastawiona na zysk. Trzeci sektor, bo ma odpowiadać za rozwój społeczeństwa obok publicznego i prywatnego.

Nazw tej branży jest kilka, ale choć pierwsze takie instytucje zaczęły się u nas pojawiać pod koniec lat 80., sektor ten wciąż jest słabo rozpoznawalny. Właściwie mało kto wie, czym się zajmuje. I to pomimo, że w jego skład wchodzi 70 tys. – 100 tys. instytucji.

70 000 polskich instytucji pozarządowych

70 000 polskich instytucji pozarządowych

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Obserwujemy pewną stabilizację. Jest coraz więcej organizacji działających dłuższy czas, mających w miarę stabilną sytuację finansową i z podstawowym zapleczem materialnym. Gorzej z zapleczem społecznym. Za większością organizacji stoi jedna, dwie charyzmatyczne osoby, od których zaangażowania zależy, czy organizacja w ogóle działa. Być może dopiero teraz się dowiemy, czy NGO wypracowały sobie ważną pozycję. Bo to, co się ostatnio dzieje, może być testem, czy jesteśmy już dojrzałą, solidarną branżą – dodaje Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor (SKJ).


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie