statystyki

Polityka społeczna PiS: Wysoki koszt spełnionych obietnic

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger15.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 15.11.2016, 08:07
Nastroje mogą się zmienić, gdy odczujemy koszty programów społecznych PiS.

Nastroje mogą się zmienić, gdy odczujemy koszty programów społecznych PiS.źródło: ShutterStock

Rodzina 500+, likwidacja gimnazjów i darmowe leki dla seniorów – to flagowe obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości w sferze społecznej. W pierwszym roku rządów w większości zostały spełnione.

Pieniądze w programie Rodzina 500+ należą się na drugie i kolejne dziecko w każdej, a na pierwsze dla rodzin z niskimi dochodami. Rodzice finansują z nich edukację dzieci i bieżące potrzeby – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS na zlecenie Związku Banków Polskich. Działanie programu, według sondażu IBRIS, ocenia pozytywnie blisko 60 proc. Polaków.

Bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia, czyli lista „S” miała przekonać obywateli, że rząd się pochyla nad losem najbardziej potrzebujących. Pierwsze preparaty na nowych zasadach trafiły do pacjentów we wrześniu tego roku. 66 proc. osób przebadanych przez agencję Maison & Partners pozytywnie oceniło projekt całkowitej refundacji leków dla seniorów. Jednak Polacy pytani o to, jak oceniają politykę rządu w zakresie opieki zdrowotnej, nie są już tak zadowoleni. Tylko 1 proc. pytanych przez CBOS uznał ją za bardzo dobrą, za dobrą 18 proc.

Podobnie jest w sferze edukacji. Reforma zakładająca likwidację gimnazjów jeszcze trwa. Ustawa zmieniająca ustrój szkolny ma być podpisana przez prezydenta do końca roku. Choć samorządy i związki narzekają na chaos, a rodzice protestują, pozytywną ocenę zmiany (w sondażu panelu Ariadna dla DGP) wystawia jej połowa Polaków.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie