Na 11 listopada w Warszawie zarejestrowano 20 zgromadzeń publicznych; to stan z czwartkowego popołudnia - poinformowała PAP szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor. W piątek w mieście odbędą się także Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta.

Gawor powiedziała, że jeszcze w czwartek rano do miasta zgłoszonych było 21 zgromadzeń, ale jedno zgłoszenie przesłane w środę wieczorem zostało odwołane w czwartkowe popołudnie.

"Reasumując: na tę chwilę jest 20 zgromadzeń" - powiedziała Gawor. Zastrzegła jednak, że nie wszystkie związane są ze Świętem Niepodległości, ponieważ od kilku miesięcy trwa zgromadzenie pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów; jest też protest przed Sądem Najwyższym.

11 listopada ulicami Warszawy przejdą trzy duże marsze. Według deklaracji organizatorów - Komitetu Obrony Demokracji, w marszu "KOD Niepodległości" ma wziąć udział 100 tys. osób. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie.

Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości. Tegoroczny pod hasłem "Polska bastionem Europy" rozpocznie się o godz. 14. na rondzie Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy. Organizatorzy deklarują udział 50 tys. osób.

Nadal przy trasie Marszu Niepodległości zarejestrowana jest jedna kontrpikieta - przekazała Gawor. Ma się odbyć przy pomniku gen. de Gaulle'a; organizuje ją pod hasłem "Stop Narodowcom" nieformalna grupa Obywatele RP. Według zgłoszenia ma w niej wziąć udział od 50 do 200 osób. Pierwotnie pikieta Obywateli RP miała odbyć się także przy Rotundzie.

W mieście ciągle zgłoszone są dwa marsze organizowane przez Koalicję Antyfaszystowską, jednak jak zapewniła PAP Weronika Samolińska z Partii Razem, jednego z organizatorów manifestacji, uczestnicy przejdą jedną trasą. Będą manifestować w godz. 15-19 - zbiorą się na pl. Zamkowym i przejdą ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy. Organizatorzy zapowiadają udział 3-5 tys. osób.

11 listopada odbędą się także oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Oprócz tego odbędą się uroczystości otwarcia Centrum Opatrzności Bożej.

W Święto Niepodległości ponad 7 tys. funkcjonariuszy ma zapewnić bezpieczeństwo. Stołeczna policja wystąpiła do KGP o wsparcie ze strony policjantów z innych garnizonów z kraju.

Mieszkańców i kierowców czekają poważne zmiany i utrudnia w ruchu. Jak zapowiada miasto, zmiany tras obejmą kilkadziesiąt linii autobusowych i tramwajowych – kierowane będą na najbliższe przejezdne ulice. Szczegóły można będzie znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl.

ZTM wystawi ok. 60 posterunków nadzoru ruchu, w których pracownicy ZTM będą na bieżąco reagowali na zmieniającą się sytuację na ulicach i kierowali pojazdy na zmienione trasy. Relację na żywo będzie można śledzić na Facebooku i Twitterze ZTM. W Śródmieściu będą działały punkty informacyjne. Najlepszym środkiem komunikacji w tym dniu będzie metro - przekonuje miasto.

W piątek o godzinie 8 rano policja uruchomi numer telefonu, pod którym będzie można uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym na terenie Warszawy w związku z obchodami Święta Niepodległości. Infolinia 22 603 80 38 (opłata za połączenie według stawek operatorów) będzie funkcjonowała do czasu ustania utrudnień w ruchu.