Wszystkie wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego organizacje pracodawców i związki zawodowe, za wyjątkiem Solidarności, apelują o wstrzymanie reformy oświaty, której projekt przyjął we wtorek rząd - poinformowała Konfederacja Lewiatan.

"Apel do premier Beaty Szydło o wstrzymanie reformy strukturalnej w oświacie wystosowały również wszystkie organizacje pracodawców i związki zawodowe, za wyjątkiem Solidarności, wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego" - czytamy w komunikacie Lewiatan.

Konfederacja, której prezydent Henryka Bochniarz przewodniczy od października pracom RDS, oceniła, że liczne wątpliwości zgłaszane przez samorządy, środowiska nauczycielskie, rodziców i uczniów powinny skłaniać rząd do refleksji nad samą koncepcją przygotowań.

"Zaproponowanie tak dużych zmian przez stronę rządową stwarza uzasadnione zagrożenie, że zostaną one wprowadzone bez należytego przygotowania. Szereg zgłaszanych wątpliwości uzasadnia pytanie o sens ekspresowych zmian" - zwraca uwagę cytowany w komunikacie dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Lewiatana Grzegorz Baczewski. W jego ocenie dodatkowo brak jest w założeniach wyraźnej wizji przebudowy szkolnictwa zawodowego, o co od lat zabiegają zgodnie środowiska gospodarcze, pracownicze i eksperckie.

Lewiatan apeluje o wstrzymanie reformy od 2017 r. i kontynuowanie innych zapowiadanych zmian, rozpoczęcie prac nad koncepcją polskiego liceum i standardami kształcenia w nim oraz przedstawienie harmonogramu i planu realizacji reformy kształcenia zawodowego.

W piątek Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zaapelowała o pilne spotkanie z premier Beatą Szydło w sprawie reformy oświaty. Na spotkaniu chcieliby przedyskutować propozycje dotyczące pakietu osłonowego dla nauczycieli gimnazjów.

"Solidarność" podała, że MEN udzielił odpowiedzi na postulaty związku, ale nie w sprawie jednego z najważniejszych - przywrócenia prawa do przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury oraz wydłużenia "stanu nieczynnego" (uprawnienia wynikającego z Karty Nauczyciela) z obecnych 6 do 12 miesięcy i wprowadzenia programu dobrowolnych odejść z zawodu za odpowiednią rekompensatą finansową.

We wtorek premier Szydło pytana czy spotka się sekcją oświaty Solidarności zadeklarowała, że jest otwarta na dialog. "Myślę, że pani minister zaprosi przedstawicieli tej Sekcji i wtedy ja, jeśli tylko będę miała czas, to oczywiście również będę się spotykać i rozmawiać" - powiedziała na konferencji po posiedzeniu rządu, który przyjął projekt zmian.

Rząd zdecydował, że od września 2017 roku wróci 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa.

W Radzie Dialogu Społecznego reprezentowane są cztery organizacje pracodawców - obok Lewiatana - Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Clube, a ze strony związkowej - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność".(PAP)