Zdaniem sygnatariuszy współpraca ma m.in. ułatwić wchodzenie polskich firm na kazachstański rynek oraz umożliwić im tworzenie konsorcjów wydobywczych. Innovo to bowiem organizacja pracodawców, zrzeszająca prywatne firmy z polskim kapitałem, działające na rzecz szeroko rozumianego przemysłu wydobywczego.

Obecny przy podpisaniu porozumienia ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew podkreślił, że wypracowana umowa jest efektem starań zarówno strony polskiej, jak i kazachskiej, a jej warunki były omawiane m.in. podczas tegorocznej wizyty prezydenta Nursułtana Nazarbajewa w Polsce.

Ambasador, cytowany w komunikacie, podkreślił, że rząd Kazachstanu wspiera instytucje oraz firmy wdrażające i rozwijające nowe technologie. "Kazachstan chce wejść do grona 30 najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów" – dodał.

Współpraca w ramach podpisanego we wtorek w Warszawie porozumienia obejmuje m.in. promocję współpracy handlowej i inwestycyjnej, w tym organizację wizyt studyjnych i misji gospodarczych, warsztatów i sesji szkoleniowych dla przedsiębiorców, spotkań B2B, a także seminariów, forów, konferencji i targów.

Jak podkreśliła prezes Innovo Monika Piątkowska, część należących do organizacji firm już prowadzi działalność gospodarczą w Kazachstanie, a porozumienie ma ułatwić wejście na ten rynek pozostałym. "W ramach porozumienia, będziemy tworzyć konsorcja firm wydobywczych, które ze wspólną ofertą handlową oraz inwestycyjną mogą szybciej osiągnąć sukces na tamtejszym rynku" - dodała, cytowana w komunikacie.

Zapowiedziała też, że współpraca między Kaznex-Invest a Innovo pozwoli skuteczniej wspierać polskich eksporterów i wprowadzać na kazachski rynek nie tylko podmioty z sektora wydobywczego. "Nasza umowa to także szansa dla firm z branży chemicznej, farmaceutycznej, budownictwa przemysłowego czy maszyn i urządzeń rolniczych" – wskazała Piątkowska.

Wartość obrotów między Polską a Kazachstanem w 2015 r. - jak podano w informacji - wyniosła 1,13 mld dolarów. Zdaniem sygnatariuszy porozumienia szansą na zdynamizowanie współpracy gospodarczej między tymi krajami może być także wejście Kazachstanu do OECD, czyli organizacji ekonomicznej grupującej najlepiej rozwinięte państwa świata.

Do organizacji Innovo należą m.in. Kopex, Famur, Conbelts, Fasing, GRUPA Marat, Patentus, SIGMA SA czy Bumech. Jej celem jest budowanie wizerunku polskiej marki wydobywczej m.in. poprzez działania na rzecz zwiększenia konkurencyjności firm na rynku międzynarodowym, jak i promocji polskiej myśli technicznej oraz technologicznej za granicą.(PAP)