W Sejmie w środę zebrał się po raz pierwszy zespół parlamentarny PO ds. "badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej w celu osiągnięcia korzyści politycznej".

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że z "pewnym zdziwieniem i zażenowaniem" obserwuje, że Platforma dołączyła do PiS z próbą rozgrywania sprawy katastrofy smoleńskiej. "Przestańmy rozgrywać tę sprawę w bieżących sprawach politycznych, bo z tym mamy do czynienia" - mówił poseł Nowoczesnej.

"Ani politycy PiS, ani Platformy nie powinni budować na katastrofie smoleńskiej kapitału politycznego" - stwierdził Szłapka.

Podkreślił, że Nowoczesna nie godzi się na "próbę polaryzacji społeczeństwa i próbę zbicia kapitału politycznego na katastrofie smoleńskiej". "To niegodne" - oświadczył poseł Nowoczesnej.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna powiedział w środę, że zespół parlamentarny ma odkłamywać fałszywą narrację, która była prowadzona w Polsce od lat przez zespół Antoniego Macierewicza i jest dzisiaj kontynuowana w nieudolny sposób. "Budujemy zespół, żeby dać świadectwo prawdzie, oddać pamięć i cześć zmarłym, tym którzy zginęli w katastrofie" - dodał.

Zespołem kieruje poseł PO Marcin Kierwiński, a w jego skład weszli ponadto: b. wiceszef MON Czesław Mroczek, Krzysztof Brejza, Cezary Grabarczyk, Cezary Tomczyk, Paweł Suski, Bożena Kamińska i Elżbieta Radziszewska. Z zespołem będzie współpracował b. szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek, który pracował też w kierowanej przez ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, badającej katastrofę smoleńską w latach 2010-2011. (PAP)