Podczas warsztatów, których celem jest przybliżenie wydarzeń sprzed 60 lat, dzieci i młodzież – uczniowie szkół polskich, a także młodzi Węgrzy i Polacy przebywający w Budapeszcie - będą pod opieką plastyków malować makietę rosyjskiego czołgu oraz transparenty, oparte na historycznych zdjęciach z wydarzeń 1956 r. w Poznaniu i Budapeszcie.

Na transparentach znajdą się takie hasła jak: „Chcemy chleba”, „Chcemy iść drogą Polski”, „Popieramy odważne polskie żądania”, czy „Ruscy do domu” – powiedział PAP dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum Piotr Piętka.

W nawiązaniu do wycinania podczas węgierskiej rewolucji godła komunistycznego ze środka flagi węgierskiej dzieci będą wycinać koła we flagach, jak również wykonywać rewolucyjne opaski.

W programie warsztatów jest także tworzenie własnych interpretacji słynnej grafiki Franciszka Starowieyskiego „Płaczący gołąbek pokoju”, na której z oka ptaka spływa łza. Praca powstała w 1956 r. na znak solidarności z Węgrami, gdy w różnych miastach Polski prowadzono zbiórkę na rzecz powstańców.

Jednocześnie osoby dorosłe – w nawiązaniu do akcji prowadzonej w Polsce w 1956 r. na rzecz Węgrów – będą mogły oddać krew przy współpracy Węgierskiego Czerwonego Krzyża.

Główna polonijna uroczystość związana z rocznicą, pod hasłem „Polacy Węgrom!”, odbędzie się w niedzielę na placu Józefa Bema w Budapeszcie – w miejscu, gdzie węgierscy studenci na znak solidarności z wydarzeniami październikowymi w Polsce przeprowadzili demonstrację, która dała początek rewolucji.

Uczniowie Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej odegrają tam inscenizację wydarzeń poznańskich i budapeszteńskich, podczas której zostanie wypuszczonych 60 żywych gołębi jako symbol łączący Poznań i Budapeszt. Uroczystość zakończy się zapaleniem zniczy pod pomnikiem Bema.

Organizatorami polonijnych obchodów są Polski Instytut Badawczy i Muzeum, Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech oraz Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)