Prace jednego z najwybitniejszych austriackich fotoreporterów XX wieku Ericha Lessinga można oglądać w Żydowskim Muzeum Galicja. Są wśród nich fotoreportaże polityczne m.in. z Powstania Węgierskiego '56, ale też zdjęcia nigdy wcześniej nie pokazywane, np. zrobione w 1956 r. w Sopocie.

Lessing przez lata współpracował z prestiżową agencją fotograficzną Magnum. Dokumentował najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne po II wojnie światowej w Europie. Subiektywnego doboru zdjęć na wystawę dokonały córka artysty Hannah Lessing i dyrektorka Muzeum Żydowskiego w Wiedniu Danielle Spera.

W Krakowie można zobaczyć m.in. wykonany przez Lessinga słynny portret prezydenta USA Dwighta Eisenhowera witanego w Genewie, którego twarz oświetlają promienie słońca, zdjęcie z 1955 r., gdy minister spraw zagranicznych Austrii Leopold Figl pokazuje wiwatującemu tłumowi traktat państwowy, na mocy którego wojska alianckie wycofują się z Austrii czy zdjęcie z obchodów 1 maja w Berlinie w 1952 r., na którym widać burmistrza Berlina Zachodniego Willego Brandta, a w tle zniszczony Reichstag. W 1956 r. Lessing dokumentował rewolucję węgierską.

Jak podkreślają organizatorzy Lessing to fotoreporter, którego "interesowało życie", dlatego w Żydowskim Muzeum Galicja można zobaczyć także cykl pejzaży biblijnych, czyli fotografii miejsc opisanych w Biblii z lat 70., zdjęcia ludzi odpoczywających na plaży w wakacyjnym włoskim kurorcie Cesenatico, piękne, intymne portrety striptizerek czy fotoreporterskie ujęcia osób, czekających na dworcu na powrót najbliższych z wojny.

"Lessinga nie interesowały wyłącznie ludzkie twarze. Każde jego zdjęcie odpowiada jakaś niesamowitą historię. Pamiętajmy, że w czasach, kiedy robił fotografie było to kosztowne. Reporter mógł zrobić dwa - trzy pstryknięcia, musiał być precyzyjny. Lessing miał umiejętność uchwycenia właściwego momentu i nie była to kwestia reporterskiego szczęścia, ale ogromnego wyczucia" - podkreśliła Danielle Spera.

Pięć spośród prezentowanych zdjęć zostało zrobionych w Polsce. Trzy z nich dokumentują przebieg eliminacji do konkursu Miss Polski w sierpniu 1956 r. na plaży w Sopocie. Jedno to portret pierwszego po wojnie rabina Warszawy, kolejne zostało zrobione w 1956 r. na Bar micwie w siedzibie Gminy Żydowskiej w Krakowie. "Zdjęcia żydowskiego życia w powojennej Polsce są niezwykle cenne, bo dokumentów fotograficznych z tego okresu jest bardzo niewiele. Są fotografie robione tuż po II wojnie, a potem długo, długo nic" – mówił PAP Tomasz Strug, wicedyrektor i główny kurator Żydowskiego Muzeum Galicja. Podkreślił, że zdjęcia Lessinga "po prostu chce się oglądać, analizować, bo mają w sobie magnetyzm, który wynika ze spostrzegawczości i wrażliwości wizualnej autora".

Kraków jest pierwszym miastem po Nowym Jorku i Wiedniu, w którym gości wystawa.

Erich Lessing urodził się w Wiedniu w 1923 r. W 1939 r. udało mu się uciec do Palestyny. Jego matka i babka zginęły w Auschwitz. Po wojnie wrócił do Austrii i pracował jako fotoreporter dla Associated Press, a od 1951 r. współpracował z agencją Magnum. Zdobył sławę jako autor portretów wpływowych polityków i artystów, ale fotografował też życie codzienne w Wiedniu. Artysta zgromadził w swoim archiwum ponad 40 tys. kolorowych slajdów.

Wystawa potrwa do 25 listopada i jest jednym z wydarzeń odbywających się na przełomie października i listopada Dni Austrii organizowanych przez Konsulat Generalny Austrii w Krakowie.

W związku z 260. rocznicą urodzin i 225. rocznicą śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta w Filharmonii Krakowskiej 28 i 29 października odbędą się koncerty oratoryjne. Na początku listopada zaplanowano "TRAKL-TAT", czyli spotkania z poezją i sztuką inspirowaną twórczością Georga Trakla, austriackiego poety, który zmarł w 1914 r. w Krakowie. 5 listopada podczas gali w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa rozstrzygnięta zostanie II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla, na który wpłynęły wiersze ponad 180 autorów.

Wydarzenia Dni Austrii będą się odbywać także w Sosnowcu i Tychach. Pełen program jest dostępny w internecie: www.konsulataustrii.com. (PAP)