Chłopiec, który został zatrzymany, zaledwie kilka dni temu skończył 15 lat. Według rozmówców agencji AP Kassim, z którym ma on być powiązany, rekrutuje młodych ludzi przez zaszyfrowane fora oraz czaty internetowe i stał za co najmniej czterema spośród ataków terrorystycznych, do jakich doszło we Francji od czerwca.

Kassim ma też instruować nowo pozyskanych dżihadystów o tym, jak przeprowadzać w Europie zamachy, do których nawołują przywódcy IS.

Uważa się, że to on kierował 19-letnią dziewczyną, która wraz z dwiema koleżankami usiłowała zorganizować zamach w Paryżu przy użyciu butli z gazem.

O udaremnieniu tego zamachu poinformował w piątek prokurator do spraw terroryzmu Francois Molins; młode kobiety miały przeprowadzić atak pod dyktando Państwa Islamskiego.

Na ich trop władze wpadły w ramach śledztwa prowadzonego po znalezieniu w centrum Paryża samochodu wyładowanego butlami z gazem. W czwartek kobiety zostały zatrzymane w Boussy-Saint-Antoine pod Paryżem; mają 39, 23 i 19 lat.

Jak ustalono, miały one związek z niektórymi wcześniejszymi zamachami dżihadystycznymi we Francji, w tym zabójstwem księdza w Normandii i atakiem na parę policjantów.

Minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve powiedział w środę, że zatrzymanie 15-latka stanowi część kampanii prowadzonej przez francuskie władze, obliczonej na identyfikowanie bardzo młodych osób narażonych na propagandę mającą ich nakłonić do organizowania zamachów i zabójstw. Minister nie skomentował jednak domniemanych powiązań chłopca z Państwem Islamskim i Kassimem.

We Francji utrzymywany jest podwyższony poziom alertu terrorystycznego po serii zamachów, do których przyznało się dżihadystyczne IS. W ciągu 1,5 roku w atakach terrorystycznych we Francji zginęło ponad 200 osób.

Jak ostrzegł niedawno szef Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI) Patrick Calvar, po atakach z użyciem noży czy pasów Szahida służby obawiają się, iż wkrótce we Francji zacznie dochodzić do nowych form zamachów, np. z użyciem ładunków wybuchowych w zatłoczonych miejscach.

Spośród 280 osób, którym we Francji postawiono dotąd zarzuty związane z terroryzmem, 59 to kobiety.