Według aktu oskarżenia Budahazy utworzył organizację terrorystyczną Węgierskie Strzały, która usiłowała przy użyciu przemocy wpłynąć na zmianę polityki rządu i siać panikę w niektórych grupach społecznych.

Członkom organizacji zarzucono zaatakowanie przy użyciu koktajli Mołotowa biur Węgierskiej Partii Socjalistycznej oraz liberalnego Związku Wolnych Demokratów, domów deputowanych tych partii, a także klubów dla gejów. Akt oskarżenia dotyczył w sumie 17 osób.

Sam Budahazy został skazany na 13 lat więzienia, a jeden z jego towarzyszy - na 12 lat, za działalność terrorystyczną, kradzież i użycie broni palnej; czterech wspólników – na 10 lat, a jeden - na 9. Dwóch skazano na kary 2 lat więzienia w zawieszeniu, a pozostałych – na 5-7 lat pozbawienia wolności.

Jak podał portal Index, w sali sądowej było wielu sympatyków organizacji. Gdy wprowadzono Budahazyego, który wykrzyknął "Wolność!", rozległy się burzliwe oklaski i skandowano jego nazwisko. Agencja MTI poinformowała, że w trakcie odczytywania wyroków zebrani wielokrotnie podnosili wrzawę.

Budahazy został schwytany w 2009 r., a dwa lata później rozpoczął się jego proces. Przez pierwsze dwa lata przebywał w areszcie, a potem w areszcie domowym, który zamieniono mu na zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Swobodę przemieszczania się odzyskał w 2014 r.

Większość oskarżonych nie przyznała się do winy, ale niektórzy złożyli zeznania obciążające ich samych i innych członków grupy.

W wyniku akcji grupy nikt nie został rany, z wyjątkiem przypadku pobicia prezentera telewizyjnego Sandora Csintalana, który był wcześniej socjalistycznym deputowanym.

Wtorkowe wyroki nie są prawomocne.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)