Jak opowiadał PAP prezes Kliki Grzegorz Sotoła, o tym kto pojedzie w tramwaju z papieżem, decydowało wiele kryteriów, ale przede wszystkim - determinacja i chęć uczestniczenia w Światowych Dniach Młodzieży, zaangażowanie w prace zespołu, który przez wiele miesięcy przygotowywał się - wspólnie z Komitetem Organizacyjnym ŚDM - do wydarzeń w Krakowie.

"Było szereg kryteriów, sito - gęste i wielopoziomowe" - powiedział PAP Sotoła. Decydujący był też wiek - od 18 do 30 lat oraz to, czy ktoś szybko zadeklarował swój udział w ŚDM, zarejestrował się w systemie i wykupił pakiet pielgrzyma.

Ostatecznie w tramwaju pojedzie sześć osób z niepełnosprawnością ruchową, które są związane z Kliką i troje wolontariuszy. Według Sotoły, oprócz nich, będą też podopieczni innych organizacji, m.in. osoby niedowidzące i z niepełnosprawnością intelektualną.

Osoby na wózkach wsiądą do trawmwaju wcześniej i przyjadą po papieża na Franciszkańską 3; Franciszek dojdzie do nich w towarzystwie pozostałych uczestników wydarzenia - tych, którzy mogą samodzielnie się poruszać.

"Mam nadzieję, że papież podejdzie do każdej osoby z niepełnosprawnością, pobłogosławi ją, zamieni dwa, trzy zdania. Może zrobią sobie wspólne zdjęcie" - mówił szef Kliki.

Zapewnia, że każdy z podopiecznych jego organizacji doskonale wie, z kim będzie jechał tramwajem i po co. "Są to osoby, które dokładnie wiedzą, co się wokół nich dzieje. Mają pełną świadomość tych wydarzeń, w których uczestniczą i tego, kto wraz z nimi pojedzie tramwajem" - powiedział. Dodał, że emocje rosną z dnia na dzień, a teraz z chwili na chwilę, bo wszyscy uczestniczą w Światowych Dniach Młodzieży. Klika każdego dnia organizuje wspólne wyjścia na konferencje w ramach ŚDM i na wydarzenia centralne. We wtorek ponad stuosobowa grupa uczestniczyła we mszy na Błoniach otwierającej wydarzenie.

Sotoła dodał, że także trójka wolontariuszy została starannie dobrana - dwie osoby od dawna współpracują z Kliką, nie tylko przy projektach dotyczących ŚDM, jeden wolontariusz - z grupy tych, którzy zgłosili się do pracy przy ŚDM i wybrali obszar pomocy niepełnosprawnym - został wybrany w losowaniu.

Klika, czyli Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół, powstała w 1971 roku przy klasztorze o. o. Dominikanów w Krakowie, kiedy członkowie Duszpasterstwa Akademickiego Beczka rozpoczęli działalność na rzecz niepełnosprawnych.

Podopieczni Kliki to przede wszystkim osoby z chorobami narządu ruchu, tj. dziecięce porażenie mózgowe, artrogrypoza, zanik mięśni oraz inne choroby sprzężone. Część podopiecznych mieszka z rodzinami lub jest dość samodzielna, część jest z domu pomocy społecznej. Pomoc polega na organizowaniu transportu, wsparciu w codziennych czynnościach, towarzyszeniu w czasie wolnym, organizowaniu wyjść z domu itp.

Bożena Ławnicka (PAP)