Światowe Dni Młodzieży dla wszystkich chrześcijan są nie tylko możliwe; są konieczne – mówił arcybiskup Canterbury, prymas Anglii Justin Welby, który w środę uczestniczył w Festiwalu "Paradise in the City" w Łodzi, zorganizowanym przez rzymskokatolicką Wspólnotę Chemin Neuf.

Prymas kościoła anglikańskiego przyjechał do Łodzi, aby spotkać się z ok. 5 tys. uczestników Festiwalu z 40 krajów świata, którzy przygotowują się w Łodzi do spotkania z papieżem Franciszkiem na ŚDM w Krakowie. Na konferencji prasowej zaznaczył, że od wielu lat interesował się ŚDM i zawsze pragnął wziąć udział w tym zgromadzeniu – z trzech powodów.

"Po pierwsze, w Europie widzimy ogromny spadek uczestnictwa młodych w Kościele, a właśnie w czasie tych spotkań młodzi mogą rozpoznać się nie jako ci, którzy są ekscentryczni albo dziwni, ale jako ci, którzy należą do wielkiej rodziny Bożej. Po drugie, wszyscy – młodzi i starsi – możemy odnowić naszą nadzieję dla Europy i świata, który jest podzielony i potrzebuje pojednania. Po trzecie – dla nas w Anglii spotkanie takie oznacza, że jedność rodziny Chrystusa jest ważniejsza niż podziały polityczne" - podkreślił Welby.

Uczestniczący w spotkaniu o. Laurent Fabre, założyciel Wspólnoty Chemin Neuf, przypomniał, że Justin Welby zaprosił fraternię (kilkoro braci i sióstr ze Wspólnoty) do siedziby prymasa Kościoła Anglii Pałacu Lambeth – od 2014 r. fraternia ta modli się tam i pracuje na rzecz jedności chrześcijan.

"Wierzę w to, że modlitwa Jezusa, który przed poprosił swojego Ojca, abyśmy wszyscy byli jednością, aby świat uwierzył - wypełni się. Jesteśmy zachęcani przez Ducha Świętego, by podejmować kroki w kierunku jedności chrześcijan" - mówił o. Fabre.

Obaj duchowni przyznali, że ich marzeniem byłoby zorganizowanie ekumenicznych ŚDM. Jako osoby głęboko zaangażowane w ideę jedności chrześcijan wierzą, że jest to nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne. W jednoczeniu chrześcijan ma pomóc "wspólna modlitwa, pojednanie z Panem i z ludźmi".

"W Chemin Neuf odnalazłem doświadczenie pojednania, hojności i więzi z Kościołem powszechnym. Spotykając się z tą Wspólnotą czuję się jak u siebie, choć są różnice między naszymi Kościołami" - zaznaczył arcybiskup Canterbury.

Mówiąc o papieżu Franciszku, Welby zażartował: "Wśród anglikanów jest on prawdopodobnie o wiele popularniejszy niż ja".

"Jest uważany za kogoś nadzwyczajnego i wyjątkowego; jego zdolność kochania, hojność ducha są wyjątkowe. To człowiek bardzo przejrzysty, jeśli chodzi o wyznanie wiary i kwestie teologiczne, a jednocześnie bardzo miłosierny i kochający grzeszników" - dodał.

O. Fabre – powołując się na ustalenia Soboru Watykańskiego II – przypomniał, że cały Kościół powinien pracować w kierunku jedności chrześcijan. "Młodzi, którzy są blisko nas, maja już dosyć naszych głupich podziałów - mają ochotę to zmienić. I mają rację, bo Duch Święty też tego chce. To kwestia ważna nie tylko dla Kościoła, dla tego, by świat uwierzył w Boga, ale jestem głęboko przekonany, że to niezbędne dla pokoju na świecie" - zaznaczył.

W czasie kilkudniowego festiwalu "Paradise in the City" w Łodzi zaplanowano m.in. konferencje, warsztaty, imprezy kulturalne i sportowe, będzie także możliwość zwiedzania miasta. Każdego dnia jego uczestnicy będą spotykać się w południe na wspólnej eucharystii. Poza tym będzie można wybierać wśród wielu zajęć dotyczących zarówno sfery duchowej: modlitwa, adoracja, sakrament pojednania, jak i kulturalnej czy sportowej.

Organizatorzy – Wspólnota Chemin Neuf – podkreślają, że w Festiwalu uczestniczą także młodzi z innych kościołów chrześcijańskich, m.in. anglikanie, prawosławni, protestanci z różnych wspólnot i kościołów. Pastorzy, teologowie i świeccy ze wspólnot anglikańskich, luterańskich, reformowanych i ewangelicznych znaleźli się także wśród mówców prowadzących konferencje poświęcone np. relacjom ekumenicznym, życiu modlitewnemu czy Bożemu miłosierdziu.

Chemin Neuf to wspólnota rzymskokatolicka powstała w latach 70. w Lyonie (Francja). Zrzesza blisko 2 tys. członków w 30 krajach (także w Polsce). Należą do niej konsekrowani mężczyźni, kobiety, małżeństwa i rodziny, które "służą Kościołowi i światu, naśladując Chrystusa ubogiego i pokornego".(PAP)