Po krótkiej modlitwie i wystąpieniu organizatorów oraz podsekretarza stanu w węgierskim Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich odpowiedzialnego za kontakty z kościołami Attili Fueloepa młodzi ludzie, z których część miała gitary, załadowali swoje rzeczy do autobusów i ruszyli w drogę.

"Światowe Dni Młodzieży mogą sprawić, by wiara i kultura chrześcijańska były dla młodzieży, ale też dla całej Europy, nie tylko archaicznym wspomnieniem, i abyśmy potrafili pokazać poprzez młodych, że jest to fundament, którym można żyć codziennie, że z wiary wypływają wsparcie i siła duchowa" – powiedział PAP Fueloep.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP opiekunka grupy siostra Rita Vig ze Stowarzyszenia Sióstr Socjalnych, młodzi – w większości liczący 19-25 lat - pochodzą z archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i przed główną częścią ŚDM zostaną przyjęci w czterech plebaniach diecezji gliwickiej.

"Jestem pewna, że Światowe Dni Młodzieży będą ważne dla uczestników. Spotkają się z wieloma podobnymi do nich młodymi ludźmi. Wielką zachętą do wyjazdu jest też dla nich spotkanie z Ojcem Świętym. Będzie można razem z nim się modlić, być z nim. To wielkie wydarzenie – jest nas dużo i wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku. To może oznaczać ogromne wzmocnienie duchowe" - zaznaczyła.

Ponieważ plebanie przyjmujące młodzież prosiły o zaprezentowanie typowo węgierskich piosenek czy tańców, grupa wzięła ze sobą śpiewnik piosenek ludowych. "W naszej grupie jest też młode małżeństwo, które prowadzi dom tańca, pokażemy więc także tańce ludowe" - dodała.

W grupie wyruszającej z Budapesztu znalazła się również kubańska siostra socjalna z Hawany, która po raz pierwszy będzie w Polsce.

"Spodziewam się ogromnej łaski bożej i nadziei dla ludu bożego” - powiedziała w rozmowie z PAP, dodając, że jedzie z grupą węgierską, ponieważ to na Węgrzech przeszła formację (Stowarzyszenie Sióstr Socjalnych zostało założone na Węgrzech).

"Możliwość wyjazdu do Polski, do ziemi św. Jana Pawła II to dar boży. Dla mnie jako Kubanki jest to bardzo wzruszające, bo pielgrzymka Jana Pawła II na Kubę spowodowała wiele zmian dla Kubańczyków i Kościoła kubańskiego – rząd otworzył wtedy drzwi dla Kościoła, czego wcześniej nie było" - zaznaczyła.

W Światowych Dniach Młodzieży weźmie w sumie udział 3 200 młodych Węgrów z Węgier i 500 z krajów ościennych.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)