"Rozpoczyna się najważniejsze wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w Polsce, najważniejsze wydarzenie świata zachodniego - wielki szczyt, przełomowy, szczyt historyczny, szczyt NATO. Chcemy, żeby cała Polska mogła w tym uczestniczyć (...), nie tylko głowy państw, nie tylko elity decydujące, ale także wszyscy Polacy, żeby mogli zobaczyć, odczuć, mogli dotknąć tego, co naprawdę się dzieje, jak się dzieje i jakie to ma konsekwencje dla narodu polskiego" - mówił minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Stąd właśnie idea, żeby odbyły się dni NATO we wszystkich miastach wojewódzkich, które będą polegały nie tylko na prezentacji sprzętu wojskowego, nie tylko na możliwości rozmawiania z żołnierzami, przeprowadzenia różnorodnych ćwiczeń, zapoznania się ze sprzętem, ale także bezpośrednią transmisję z tego wielkiego wydarzenia, tak, aby każdy mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu" - dodał szef MON.

Prezes TVP Jacek Kurski powiedział: "Wszyscy czujemy, że dzieje się historia. Spełnia się sen pokoleń. Niepodległa Polska zyskuje gwarancje trwałej, instytucjonalnej obecności NATO w Polsce. Jesteśmy bezpieczni dzięki dobrej polityce władz państwowych. Telewizja publiczna jest telewizją polską i ma polskie obowiązki. Obowiązkiem polskim w takim momencie, jak dzieje się historia, jest być z narodem. Telewizja Polska jest w tych historycznych chwilach z narodem, Wojsko Polskie jest w tych historycznych chwilach z narodem, a skoro telewizja z narodem i wojsko z narodem, to wojsko z telewizją" - mówił Kurski.

Szef TVP zapowiedział, że w piątek po południu i w sobotę przez cały dzień odbędzie się 16 pikników w większości miast wojewódzkich, poza Warszawą.

Jako przykład Kurski podał plan pikniku w Gdyni, gdzie przewidziano m.in. salut armatni, przeloty śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych, przelot samolotów MIG-29, występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, pokaz musztry paradnej, pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego, zwiedzanie okrętu "Błyskawica" i pokazy ratowników.

Pikniki odbędą się: w Poznaniu (Plac Wolności), Gdyni (Skwer Kościuszki), Łodzi (ul. Piotrkowska i Stadion SKS "Start"), Gorzowie Wielkopolskim (Plac Grunwaldzki), Białymstoku (Koszary XVIII Pułku Rozpoznawczego), Wrocławiu (Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich), Opolu (Błonia Politechniki), Katowicach (plac Chrobrego), Kielcach (plac Wolności), Krakowie (Park im. Jordana), Lublinie (Ogród Saski i ośrodek Wrotków ), Olsztynie (Stare Miasto i lotnisko), Przemyślu (parking przy stacji skoków narciarskich), Rzeszowie (Stadion Podchalańczyk), Szczecinie (Jasne Błonia), Toruniu (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Toruń). (PAP)