Między 20 a 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia Muzeum będzie dostępne jedynie dla uczestników ŚDM. Aby je zwiedzić muszą się zarejestrować na stronie internetowej mlodzi.duszpasterstwa.bielsko.pl/auschwitz/. Jest jeszcze niespełna 50 tys. wolnych miejsc. W sumie w ciągu 12 dni Muzeum będzie mogło odwiedzić ok. 400 tys. pielgrzymów.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował, że ze względu na ogromne zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, uczestnicy ŚDM przejdą specjalnie przygotowaną trasą, która nie obejmie wnętrz historycznych budynków. „Trasa została jednak zaplanowana w taki sposób, aby młodzi pielgrzymi mogli poznać najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau” – podał Sawicki.

Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu pielgrzymom przybliży specjalnie przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa. „Jest już stworzony cały scenariusz wystawy. Dostaliśmy próbne wydruki zdjęć, które się na niej znajdą. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Tydzień przed przyjazdem pierwszej grupy rozpocznie się montaż ekspozycji” – powiedział w czwartek wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk. Każdy z pielgrzymów otrzyma też specjalną ulotkę informacyjną.

29 lipca były niemiecki obóz Auschwitz odwiedzi papież Franciszek, który przyjedzie do Polski na ŚDM. Będzie mu towarzyszyła premier Beata Szydło. Ojciec Święty przejdzie pieszo przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Przy bloku 11 dawnego obozu spotka się z 15 byłymi więźniami. Franciszek uklęknie także w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. W byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu Holokaustu, papież odmówi modlitwę i spotka się z 25 "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata". Wygłosi też przemówienie.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.