"Izrael i Palestyna leżą w bardzo konfliktogennym regionie. Głównie chcemy uzyskać informacje z tamtego regionu. Europa jest zagrożona wielorakimi wyzwaniami: to jest Państwo Islamskie, fundamentalizm religijny, który stamtąd płynie, to są uchodźcy i emigranci, którzy płyną z obszarów objętych konfliktem. Chcemy rozmawiać, ponieważ Europa decyduje w tej chwili o tym, jak się włączyć w uśmierzanie konfliktów na Bliskim Wschodzie. Chcemy zasięgnąć opinii państw, które są z Europą zaprzyjaźnione” – powiedział Waszczykowski dziennikarzom przed udaniem się w podróż.

Dodał, że UE odgrywa istotną rolę w procesie pokojowym między Izraelem a Palestyną, o czym świadczy czerwcowa międzynarodowa konferencja w Paryżu w sprawie ożywienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego.

W konferencji, która odbyła się na początku czerwca w Paryżu, wzięli udział przedstawiciele ok. 30 państw - w tym sekretarz stanu USA John Kerry - oraz organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ i UE. Nie przewidziano natomiast udziału samych Izraelczyków i Palestyńczyków. Po zakończeniu konferencji izraelski rząd oznajmił, że "oddala ona perspektywę pokoju" na Bliskim Wschodzie. Organizacja Wyzwolenia Palestyny określiła zaś spotkanie w Paryżu jako "bardzo ważny krok".

"Oprócz kwestii wielostronnych mamy całą agendę spraw bilateralnych. Izrael to ważny partner gospodarczy, handlowy. Palestyna jest jednym z naszych głównych celów polityki pomocowej. Wspieramy uchodźców palestyńskich, programy gospodarcze, mamy tam wiele inicjatyw” – podkreślił Waszczykowski.

Pierwsze oficjalne punkty wizyty szefa polskiej dyplomacji zaplanowane są na środę. Rano Waszczykowski spotka się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, później odwiedzi Instytut Yad Vashem. Następnie uda się na wzgórze cmentarne na Górze Syjon - na znajdującym się tam cmentarzu pochowani są żołnierze II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Minister złoży wieniec przy pomniku żołnierzy gen. Andersa, a także na grobach konsulów RP. Złoży też kamyk na grobie Oskara Schindlera i porozmawia z siostrami elżbietankami ze Starego i Nowego Domu Polskiego. Później minister spotka się z dyrektorem generalnym w MSZ Izraela Dore Goldem.

Po południu szef MSZ udaje się do Ramallach. Porozmawia z palestyńskim ministrem SZ Rijadem al-Malkim oraz premierem Ramim Hamdallahem.

Proces pokojowy izraelsko-palestyński, wznowiony w lipcu 2013 r. - w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry - załamał się w kwietniu 2014 r. Negocjacje nie doprowadziły do żadnego porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa; większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

W ostatni piątek izraelska armia ogłosiła objęcie wszystkich Palestyńczyków zakazem wjazdu do Izraela. Była to reakcja na atak w Tel Awiwie, w którym zginęły cztery osoby.

Decyzję tę skrytykował szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault. Podkreślił, że wobec takiego rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie tym bardziej konieczne staje się podjęcie "międzynarodowej inicjatywy politycznej na rzecz stworzenia właściwego klimatu do podjęcia negocjacji" między stroną palestyńską a izraelską. (PAP)