We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie zorganizowane przez PO, Nowoczesną i PSL ws. rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W rozmowach udział wzięli też przedstawiciele klubu Kukiz'15 oraz przedstawiciel PiS - poseł Maciej Małecki - jako obserwator.

Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru czynnikiem "bardzo utrudniającym poszukiwanie wspólnego, ostatecznego kompromisu" podczas wtorkowego spotkania było wysłanie przez PiS na spotkanie obserwatora. "Jeśli chodzi o wszystkie kluby, które uczestniczyły aktywnie w spotkaniu, mieliśmy podobne zdanie, że opublikowany musi być wyrok TK (z 9 marca br. - PAP)" - wskazał. Chodzi o wyrok dotyczący nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS. TK uznał, że nowela jest niekonstytucyjna.

Zdaniem Petru publikacja wyroku to "w ogóle fundament funkcjonowania państwa prawa".

"Wygląda na to, że jesteśmy w stanie wypracować wspólną dobrą ustawę na przyszłość (dot. TK - PAP)" - mówił szef Nowoczesnej. Zaznaczył, że trudno ocenić, czy "w tym wypracowywaniu będzie uczestniczyła partia rządząca, gdyż obserwator ze strony PiS mało się wypowiadał na ten temat".

Zdaniem wiceszefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer wtorkowa rozmowa była dobra i "bardzo merytoryczna". "Myślę, że ta rozmowa była dobra i do tej pory jej brakowało. Pierwszy raz rozmawialiśmy szczerze o tym, jak uważamy, że ten konflikt powinien być rozwiązany" - oceniła.

"Widać było wspólne przekonanie, że TK musi funkcjonować sprawnie, gdyż jest to potrzebne Polsce. Wspólne jest przekonanie, że powinny zostać opublikowane wyroki Trybunału. Aczkolwiek tu jest sprzeczność, czy jest to najważniejszy warunek czy mniej ważny. Dla nas jest to jeden z najważniejszych warunków, ponieważ mamy już osiem wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które powinny być opublikowane" - podkreśliła.

Posłanka Nowoczesnej dodała, że wspólnym komunikatem po spotkaniu jest wola ponownego spotkania do połowy czerwca. "To spotkanie miałoby być jednak w innym układzie - poseł plus konstytucjonalista, aby móc wypracować na przyszłość sposób rozwiązania tego sporu na drodze prawnej" - powiedziała.

Inna posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt, oceniając wtorkowe spotkanie, stwierdziła, że "po raz pierwszy położono na stół pięć projektów ustaw o TK, bo tyle ustaw czeka w Sejmie na procedowanie". "Widać po rozłożeniu tych projektów na czynniki pierwsze, że wiele obszarów jest wspólnych, wiele jest też obszarów spornych" - mówiła Schmidt.

Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz stwierdziła, że "jest bardzo duża przestrzeń do rozmowy na przyszłość". Dodała, że podstawą tych rozmów mają być właśnie kwestie wspólne, wśród których wymieniła wybór sędziów TK większością kwalifikowaną 2/3 głosów. "To jest propozycja, która łączy nas wszystkich, możemy tu rozmawiać o szczegółach" - dodała. (PAP)