"Mieliśmy dzisiaj dwa główne tematy (rozmów), jeden dotyczył współpracy gospodarczej i w zakresie energetyki, a drugi dotyczył zbliżającego się szczytu NATO (w Warszawie w 2016 r.) i kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Mieliśmy tutaj w zasadzie w jednym i drugim temacie zgodne stanowiska, że tę współpracę energetyczną trzeba intensyfikować" - powiedział Duda w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z premier Norwegii.

Prezydent wyraził nadzieję, że uda się zrealizować - poprzez Danię - dostawy gazu z Norwegii do Polski. "W tej chwili, w tym ujęciu trójstronnym, pracujemy nad tym tematem, aby dokonać odpowiedniego połączenia (energetycznego)" - zaznaczył. Jak ocenił, takie działania pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Duda poinformował, że rozmawiał z premier Norwegii również o szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku. "Chcemy, żeby ten szczyt miał wszechstronną agendę, to znaczy, żeby zajął się wszystkimi ważnymi problemami w kwestiach bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej i światowej, ale chcemy, żeby zwrócił także uwagę na problem Europy Środkowo-Wschodniej i żeby w związku z tym doszło do podjęcia decyzji zwiększających obecność Sojuszu na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski" - podkreślił.

Jak zaznaczył, zgadza się z premier Norwegii, że potrzebna jest większa aktywność NATO - jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na morzach.

Prezydent przekonywał, że współpraca militarna między Polską, a Norwegią układa się bardzo dobrze. "Widzimy też duże pole do współpracy, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy, jeżeli chodzi generalnie o przemysł morski" - zadeklarował.

Duda wyraził również nadzieję na wzmocnienie dwustronnych relacji gospodarczych. "Bardzo byśmy chcieli, aby relacje pomiędzy Polską a Norwegią, Polską a państwami bałtyckimi zostały podniesione na poziom strategiczny. To jest w tej chwili jedno z naszych podstawowych dążeń" - powiedział prezydent.

Prezydent zwrócił się również do premier Norwegii z prośbą o wsparcie dla nauczania języka i kultury polskiej, wśród dzieci polskich mieszkających w Norwegii. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)