W piątek Sejm zdecydował o odesłaniu projektu ustawy do komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zobowiązał też dwie komisje - obrony narodowej oraz ds. służb specjalnych do jego zaopiniowania. Komisja obrony zrobiła to w piątek, wydając pozytywną opinię.

Przewodniczący komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) powiedział w poniedziałek PAP, że opinia jego komisji powinna być gotowa podczas następnego posiedzenia Sejmu. "Planuję zwołać komisję przed posiedzeniem Izby zaplanowanym na 8-10 czerwca" - poinformował PAP Opioła. Prawdopodobnie komisja zbierze się we wtorek 7 czerwca.

Opinie rozpatrzy komisja administracji i spraw wewnętrznych przed przyjęciem końcowego sprawozdania. W piątek pracę nad nowym prawem rozpoczęła 11-osobowa podkomisja. Dalsze prace zaplanowano na 31 maja. Komisja administracji odrzuciła wniosek o wysłuchanie publiczne projektu.

Podstawowym celem projektowanej ustawy o działaniach antyterrorystycznych jest podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli - uzasadniał projekt rząd.

Ustawa ma doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi. Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia. Nowe procedury oraz wprowadzone obowiązki informacyjne i rejestracyjne mają przyspieszyć proces decyzyjny, jeśli doszłoby do zamachu terrorystycznego w Polsce.

Zgodnie z projektem głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym, reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń oraz odtwarzanie zasobów przeznaczonych do reagowania na nie.(PAP)