O przeznaczeniu pieniędzy wygospodarowanych w tegorocznym budżecie województwa na drogę do Rudawki, zdecydowali w poniedziałek radni sejmiku.

Chodzi o drogę powiatową: Przewięź - Sucha Rzeczka – Płaska – Mikaszówka – Gruszki – Rudawka. W Rudawce działa jedne w Podlaskiem sezonowe, wodne przejście graniczne z myślą o tych turystach, którzy chcą popłynąć na Białoruś kajakiem. Według zapowiedzi władz województwa podlaskiego, jeszcze w tym roku przejście to ma być również dostępne dla rowerzystów. Trwają rozmowy ze stroną białoruską na ten temat, a budowa drogi do Rudawki się z tym wiąże - informowali wcześniej przedstawiciele zarządu woj. podlaskiego.

Skarbnik województwa Henryk Gryko mówił radnym, że pieniądze pochodzą z innej inwestycji (przebudowa mostu na rzece Supraśl w Supraślu) i można je przeznaczyć na drogę do Rudawki, bo nie zostaną w tym roku wykorzystane.

Dyrektor departamentu infrastruktury i transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Leszek Lulewicz poinformował, że powiat augustowski prowadzi już modernizację drogi do Rudawki. Mówił, że przebudowany jest fragment do Płaskiej, a pieniądze z budżetu województwa pozwolą wykonać odcinek do Mikaszówki. Przypomniał, że wzdłuż drogi do Rudawki biegnie rowerowy szlak turystyczny GreenVelo, powstaje też infrastruktura po stronie białoruskiej. Lulewicz zaznaczył, że docelowo droga do Rudawki stanie się drogą wojewódzką.

Władze województwa podlaskiego wielokrotnie powtarzały, że Kanał Augustowski to ważny, transgraniczny obiekt turystyczny, który chcą promować wspólnie ze stroną białoruską. Kanał Augustowski jest zabytkiem techniki, powstał w pierwszej połowie XIX w. Łączy Wisłę z Niemnem. Turyści płynący tym kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko. Białe, Studzieniczne. Kanał ma łącznie 102 km długości, z czego 80 km po stronie polskiej. Na kanale jest 18 śluz, z czego 14 w Polsce.

O możliwości wprowadzenia na przejściu w Rudawce także ruchu rowerowego, marszałek województwa podlaskiego rozmawiał w Rudawce i Augustowie z gośćmi z oficjalnej delegacji władz białoruskich z Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego na początku maja. Odwiedzili wówczas również drugie turystyczne przejście graniczne z Białorusią w Podlaskiem Białowieża-Piererow, które działa w Puszczy Białowieskiej.

Przejście Rudawka-Lesnaja działa od końca kwietnia 2005 r. By przekroczyć tam granicę, taki zamiar trzeba zgłosić - na kilka godzin wcześniej - placówce Straży Granicznej w Płaskiej. Przejście w Rudawce jest sezonowe; działa od 1 maja do 1 października w godzinach od 7:00 do 19:00. (PAP)