statystyki

Audyt PiS: Nie wszystkie problemy to wina koalicji PO-PLS

autor: MCH GO12.05.2016, 07:59; Aktualizacja: 12.05.2016, 08:50
 Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Duża część zarzutów wobec ekipy Donalda Tuska i Ewy Kopacz dotyczyła kwestii gospodarczych. Gdzie rząd PiS trafiał celnie, a gdzie chybił?

Brak MiFID i spadek dochodów

Paweł Szałamacha

Paweł Szałamacha

źródło: PAP

Minister finansów przedstawił dwa główne zarzuty. Pierwszy: przez opieszałość poprzedniej władzy zbyt późno wdrożono unijną dyrektywę MiFID. To regulacja, która chroni klienta instytucji finansowych przed podejmowaniem nadmiernego ryzyka. Według Szałamachy było to jedną z przyczyn kryzysu opcyjnego w przedsiębiorstwach i ich strat z tego tytułu na poziomie 9 mld zł. Wdrożenie MiFID powinno było nastąpić do końca stycznia 2007 r. Prace nad projektem ustawy ruszyły dopiero we wrześniu 2006 r., pod obrady Sejmu rząd PiS skierował go w marcu 2007 r. Ale uchwalił go dopiero parlament kolejnej kadencji, we wrześniu 2008 r., w przeddzień wybuchu kryzysu finansowego. Rządzące wówczas PO z PSL postanowiły przy okazji osłabić pozycję ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka i przyjęły w ustawie zapis wykreślający NBP z akcjonariatu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. W reakcji prezydent Lech Kaczyński zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. TK wydał wyrok w lipcu 2009 r., ustawa weszła w życie w październiku 2009 r.

Problem jest też z kwotą podaną przez ministra. Rzeczywiście, KNF wyliczyła, że niekorzystne zmiany kursowe spowodowały tzw. negatywną wycenę opcji będących w posiadaniu firm na poziomie 9 mld zł. Ale Komisja podkreślała, że nie jest to równoznaczne ze stratami, bo w dużej części przypadków – tam, gdzie opcje rzeczywiście były traktowane przez eksporterów jako zabezpieczenie przed niekorzystnymi zmianami kursowymi – negatywna wycena z opcji została zniwelowana korzystnym (z punktu widzenia eksportera) osłabieniem złotego.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • S-w(2016-05-12 11:08) Zgłoś naruszenie 165

  Nie za bardzo spisał się min. Morawiecki gdyż to on był doradcą Tuska. Pytanie; kiedy mówił prawdę,?. Słabo w tym świetle wygladają jego pomysły na gospodarkę. Co pan min. Szałamacha powie jutro na temat ratingu? Szkoda, że nie przedstawili cyferek na piśmie. To byloby ciekawsze niż teatrzyk kukiełek.

  Odpowiedz
 • sa(2016-05-12 09:22) Zgłoś naruszenie 143

  Konieczne uzdrowienie relacji prawnych finansowych w RP, aby nie było jak u poprzedników, którzy teraz rwą szaty o niby demokrację walczą, a tak naprawdę o swoje apanaże na wepchanych etacikach i systemowych pensyjkach (1-6 miln rocznie).Trwoniąc nasze pieniądze na luksusy (mieli pomysł złote nawet auta wpisywać w koszty Spółki SP czyli za nasze pieniądze , a ludowi 5 zl/m-c podwyżki em.renty ,bo niby nie ma). Wczoraj przedstawiono w raporcie w Sejmie jak zakłamana była przez 8 lat opcja kolesi wepchanych partyjniaków POpartychPSL. Muszą utworzyć teraz nawet zamiast KOD , KODP> Komitet Obrony Dygnitarzy Partyjnych, aby im się lepiej żyło bo zostali oderwani od korytek wypasionych. Nam wciskają kit partyjny zakłamany od lat , myślą ,że lud ciemny to dalej kupi !!! POparciPSL powinny po tym raporcie zapaść się ze wstydu pod ziemię,jak mieli by trochę honoru , a nie mentalność świnek przy korytkach !!!!! Nowi niech pamiętają o tych wypaczeniach i biorą się za solidną robotę, a nie za nakręcanie sobie trochę mniejszych pensyjek (75 tys. /m-c !!!!!, a minister 20 tys.) , bo za nie długo też zostaną rozliczeni ! kom. wcześniejsze w DGP> Małe Spółki z o.o. 2-5 osobowe poniżej tego w/w dochodu nadal będą od 1.01.2017r płacić CIT-8 15% + 19 % dywid.=34% ??? !!!.Firmy zagr. korp. nie będą płacić tego podatku ?? ,bo nadal istnieje kanał pompowania dochodów za 1-2% na raje podatkowe, Kajmany,Cypr ,Luksemburg ???. Francja i Anglia potrafiła tych krętaczy od "tzw. optymalizacji" zmusić do zapłaty należnego podatku(po ok.300mln EU) . Nasi nie mają siły czy wiedzy jak to zrobić , a małe firmy dalej będą bulić na szpitale,wojsko,policję, admn.RP, drogi, infrastrukturę itp. Milderzy z tych.korp. nie płacą CIT prawie wcale lub grosze (bo np.MD sobie we Francji za szyld firmy , obciążał oddziały we Francji kosztami ok.2 mld eu,co skutkowało ,wykazaniem brakiem dochodu i podatku do zapłaty dla państwa).Czy u nas tak dalej jest ???? co robi skutecznego Rząd ???.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • PO to robili tyle razy nowelizcje ust.VAT ? ?(2016-05-12 08:30) Zgłoś naruszenie 105

  Luka w VAT to duży problem, jednak straty budżetu państwa są dużo większe niż zyski wyłudzaczy. Mamy co prawda tylko kilka zakończonych spraw sądowych, ale jasno z nich wynika że przez wyłudzenia skarb państwa traci 12-15 razy więcej niż zyskuje wyłudzacz-------------W Polsce kradzież podatku VAT w Polsce może sięgać nawet 65 mld zł rocznie ! Tekst znajdziesz na stronie: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/841005,zpp-luka-podatkowa-dot-vat-w-polsce-moze-siegac-nawet-65-mld-zl.html

  Odpowiedz
 • ~j.(2016-05-12 10:46) Zgłoś naruszenie 70

  Jeśli wezmą się skutecznie za "optymalizatorów", to będę bił brawo, ale... to nie takie proste, bo inne państwa sobie z tym też nie radzą. No i nie można z góry zakładać, że na ukróceniu optymalizacji będą jakieś tam dziesiątki miliardów zł. rocznie w budżecie, bo to dzielenie skóry na niedźwiedziu, a ten niedźwiedź jest dość potężny, żeby sobie poradzić także ze zmienionymi przepisami. Żeby tego draństwa (np. udawania "Cypryjczyka", w sytuacji, kiedy się mieszka i prowadzi firmę w Polsce) nie było, trzeba by zlikwidować tzw. raje podatkowe, a nikt nie ma jeszcze pomysłu, jak to zrobić. Będę kibicował w walce z optymalizacją, ale - szczerze mówiąc - nie wierzę, że da to jakiś spektakularny skutek. Zresztą, oni nie tyle, póki co, walczą np. z optymalizatorami, co ze wszystkimi, którzy mają odwagę ich krytykować. Ludzie niestety dają się nabrać na taką iluzję, że jeśli ktoś odsunął od władzy tych, którzy źle rządzili, to teraz trzeba mu dać nieograniczone zaufanie i paraliżować wszelką krytykę, a tak rodziły się różne autorytaryzmy i totalitaryzmy. Innymi słowy: jeśli ktoś np. odsunął od władzy złodzieja, ale sam jest np. gwałcicielem, to nie powód, żeby mu pozwolić na gwałcenie naszych żon i córek i nazywać obrońcą złodziei każdego, kto na te gwałty nie chce pozwalać! Jedyna - moim zdaniem - słuszna diagnoza jest taka, że zamieniliśmy 25 października ub. r. jedno zło na drugie, czyli np. dżumę na cholerę i będziemy teraz inaczej, ale może jeszcze ciężej chorować!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie