Reuters podkreśla, że dwa myśliwce F-22 i samolot cysterna KC-135 przeleciały z Wielkiej Brytanii na lotnisko im. Mihaila Kogalniceanu niedaleko Konstancy w południowo-wschodniej Rumunii. Zaznacza, że m.in. w ten sposób Waszyngton wspomaga wschodnie państwa członkowskie NATO, które czują się zagrożone ze strony Rosji.

Jak podaje Reuters, bazą myśliwców Raptor jest Lakenheath w Wielkiej Brytanii.

Amerykańskie myśliwce taktyczne piątej generacji są praktycznie niemożliwe do wykrycia przez radary. W związku z tym Kongres podjął decyzję, aby maszyny nie były sprzedawane poza granice USA. W 2014 roku prezydent USA Barack Obama zapowiadał, że podjęte zostaną działania na rzecz zwiększenia obronności wschodnich państw NATO.

W ostatnim czasie doszło nad Morzem Bałtyckim do incydentów z udziałem rosyjskich samolotów bojowych. Rosyjskie maszyny około 20 razy przeleciały nad amerykańskim niszczycielem USS Donald Cook na wodach międzynarodowych na Bałtyku. Następnie poinformowano, że w pobliżu amerykańskiego samolotu rozpoznania niebezpieczne manewry wykonał rosyjski myśliwiec.(PAP)