O tym, że były minister może zająć się opracowaniem nowego programu gospodarczego przeznaczonego dla prezydenta, powiadomił najpierw portal RBK. W kolejnych dniach Kudrin potwierdził jedynie, że rozpatruje możliwość wejścia do władz Centrum Opracowań Strategicznych (CSR), powstałego jeszcze w 1999 roku. „To jest praca dla państwa, ale pozostałe prognozy są przesadzone” – powiedział Kudrin.

Właśnie na bazie CSR przygotowywany będzie nowy program gospodarczy - podał portal RBK, powołując się na źródło zbliżone do administracji prezydenta. Kudrin, według tego źródła, „omawia z prezydentem formalną możliwość tego, by program był tworzony poza rządem”. Chodzi o ewentualne zamawianie u ministerstw dokumentów i danych statystycznych – wyjaśnia dziennik „Wiedomosti”, powołując się na znajomego byłego ministra.

Wśród tych doniesień moskiewskie dzienniki zaznaczają, że nie mówi się o mianowaniu byłego ministra na urząd państwowy. Kudrin zaznaczył ze swej strony, że nie zamierza rezygnować z kierowania stworzonym przez siebie Komitetem Inicjatyw Obywatelskich (KGI). Jednak, jak podał w środę „Kommiersant”, niektórzy rozmówcy w KGI przypuszczają, że nominacja Kudrina do Centrum Analiz Strategicznych byłaby okresem przejściowym przed jego powrotem do struktur władzy.

Kudrin odszedł z rządu w 2011 roku po konflikcie z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Zachował jednak robocze kontakty z szefem państwa. Zajął się działalnością publiczną, w tym w Komitecie Inicjatyw Obywatelskich. Zasiada w radzie ds. gospodarki przy prezydencie Rosji.

Pogłoski o jego możliwym powrocie na kierownicze stanowiska pojawiały się kilkakrotnie. Wymieniany był jako kandydat na szefa Centralnego Banku Rosji czy pierwszego zastępcę szefa administracji prezydenta odpowiedzialnego za politykę gospodarczą. Pod koniec 2014 roku część moskiewskich obserwatorów oceniała, że Kudrin może zastąpić Miedwiediewa na stanowisku premiera. Widziano wówczas możliwość, że na Kremlu dojdą do głosu zwolennicy zmniejszenia kontroli państwa nad gospodarką. Kudrin jest nieformalnym przywódcą tego nurtu.

Część ekspertów komentujących doniesienia o udziale Kudrina w tworzeniu nowego planu gospodarczego nie uważa ich za sygnał jego powrotu do struktur władzy. „Taki program pozwoli konserwatywnemu skrzydłu Jednej Rosji krytykować +ultraliberałów+ i chronić w ten sposób rząd Miedwiediewa” – powiedział „Kommiersantowi” szef Międzynarodowego Instytutu Ekspertyzy Politycznej Jewgienij Minczenko.

W 2013 roku Putin podczas swojej dorocznej telekonferencji z obywatelami wdał się w polemikę z obecnym w studiu Kudrinem i ujawnił, że ten odrzucił propozycję powrotu na państwową funkcję. „Proponowałem. Odmówił. Leń z niego. Nie chce mu się pracować. Wyczuwa, że będzie ciężko. Woli trzymać się z boku" – powiedział Putin. Kudrin odparł wówczas, że nie chce zajmować się „półśrodkami i półreformami”.

Centrum Opracowań Strategicznych, o którym "Wiedomosti" piszą jako o "think tanku Putina", skupiło w 1999 roku ekspertów, którzy przygotowali program reform społeczno-gospodarczych do 2010 roku. Na czele CSR stanął wówczas German Gref, obecnie szef państwowego banku Sbierbank. Program o nazwie „Strategia 2010”, znany jako „program Grefa”, był pierwszym przedwyborczym programem Putina.

W późniejszych latach do pracy w rządzie przeszli tacy eksperci CSR, jak obecna szefowa Banku Centralnego Elwira Nabiullina, minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew czy wicepremier Arkadij Dworkowicz.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)