statystyki

Doomsday Plane: Samolot na czas zagłady

autor: Konrad Majszyk25.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 25.03.2016, 08:58
Część źródeł podaje, że „nocny strażnik” może przebywać w powietrzu 72 godziny bez lądowania. Inne źródła podają nawet tydzień.

Część źródeł podaje, że „nocny strażnik” może przebywać w powietrzu 72 godziny bez lądowania. Inne źródła podają nawet tydzień.źródło: ShutterStock

Jeśli zostaną użyte zgodnie z przeznaczeniem, może to oznaczać koniec świata. Samoloty dnia Sądu Ostatecznego to połączenie biblijnej Arki Noego z Gwiazdą Śmierci z „Gwiezdnych wojen”

Pęknięta opona w bmw wiozącym prezydenta Andrzeja Dudę przyspieszyła rozstrzygnięcie przetargu na zakup 20 samochodów dla rodzimych VIP-ów. Już wiadomo, że rząd jest gotów na nie wydać ponad 8 mln zł. Oficjalna machina zakupów ruszyła, lecz na nowe samoloty pieniędzy już nie starczyło. W Polsce przetargi na maszyny dla najważniejszych osób w państwie od lat nie dochodzą do finału – i nie zmieniła tego nawet katastrofa w Smoleńsku. Dzisiaj MON czarteruje od LOT-u dwa samoloty Embraer 175, a umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r. Co potem – na razie oficjalnie nie wiadomo.

Każdy kraj ma wyzwania dotyczące ochrony najważniejszych osób w państwie proporcjonalne do swojego znaczenia na gospodarczej i militarnej szachownicy. Z naszej polskiej perspektywy opowieść o tym, jak robią to supermocarstwa, brzmi trochę jak science fiction. Stany Zjednoczone nie tylko utrzymują latający gabinet urzędującego prezydenta na pokładzie Air Force One, ale także nieco mniej znaną flotę samolotów, które zapewne nigdy – oby tak było – nie zostaną użyte do celów, do jakich zostały zaprojektowane. Chodzi o maszynę E-4B Nightwatch, nazywaną samolotem dnia Sądu Ostatecznego (Doomsday Plane).

Wynieść prezydenta na 10 tys.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie