statystyki

Policja błyskawicznie reaguje na zgłoszenia obywateli. Na papierze

autor: Tomasz Żółciak24.03.2016, 08:33; Aktualizacja: 24.03.2016, 08:41
policja

System fałszuje wyniki czasu reakcji, mobilny sprzęt się zawieszaźródło: ShutterStock

Na kilka miesięcy przed ważnymi wydarzeniami: Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i szczytem NATO w Warszawie, Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła wyniki kontroli sprawdzającej reakcje policji na otrzymywane zgłoszenia.

Teoretycznie wszystko jest w porządku – w czasie kontroli przeprowadzonych w 42 jednostkach (m.in. Komenda Główna Policji, części komend wojewódzkich, miejskich i powiatowych z 6 województw) nie stwierdzono jakichś szczególnych zaniedbań czy opieszałości ze strony funkcjonariuszy, a ich działania z reguły były adekwatne do zaistniałego zdarzenia.

Wątpliwości kontrolerów wzbudziły jednak dane dostarczone przez policjantów, zwłaszcza te dotyczące czasu reakcji na zgłoszenia. Niektóre wyniki były wręcz podejrzanie dobre. Wszystkiemu winien okazał się archaiczny system ewidencjonowania zgłoszeń (tzw. System Wspomagania Dowodzenia – SWD, wprowadzony zaledwie trzy lata temu) i przyjęty sposób liczenia czasu reakcji przez policjantów.

„Dyżurni, wobec koniecznos´ci ręcznego wpisywania danych o przyjęciu zgłoszenia do SWD, najpierw zajmowali się poszukiwaniem patrolu i kierowaniem go na miejsce zdarzenia, a dopiero potem przystępowali do rejestracji w systemie. Czas reakcji był więc liczony od momentu wpisania danych do SWD, a nie od momentu zakon´czenia rozmowy ze zgłaszającym. Ten sposób działania powodował, że czas reakcji na zdarzenie, który jest jednym z mierników skutecznos´ci działania policji, był często zaniżany” – stwierdza NIK.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Twórca wiedział....nie powiedział(2016-03-24 13:12) Zgłoś naruszenie 10

    Ale z drugiej strony: Co jest ważniejsze??? - wpisywanie do SWD czy organizowanie wysyłki Patrolu. Jeżeli ważniejsze jest wpisanie do SWD bo od Kliknięcia w zapisz liczy się czas....no to trudno Interwencja poczeka

    Odpowiedz
  • Czas reakcji Lekarza na zawał.....(2016-03-25 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Też powinni liczyć od wpisania do SWD...... a nie podjęcia akcji ratowniczej. Bo SWD ważniejsze.......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie