Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą zamówienie na dostawy, usługi i roboty budowalne w związku z zaplanowanym na lipiec szczytem NATO w Warszawie będą wyłączone spod Prawa zamówień publicznych, przy zachowaniu podstawowych standardów.

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek, że ustawa została podpisana dzień wcześniej.

Jak argumentowało MON, gdzie powstał projekt ustawy, zasada jawności w Prawie zamówień publicznych pozwala na zapoznanie się z informacjami i dokumentacją przetargową uczestnikom postępowania i innym osobom. "Ze względu na rangę i charakter spotkania, jakim jest szczyt NATO, ujawnienie informacji związanych z jego organizacją mogłoby spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i państw biorących w nim udział. Dlatego do przygotowania tego przedsięwzięcia nie będą stosowane przepisy o zamówieniach publicznych" - uzasadniał rząd, gdy kierował projekt do Sejmu.

Udzielając zamówień związanych z organizacją szczytu, zamawiający będzie musiał przestrzegać czterech zasad. Po pierwsze, ma zamieszczać ogłoszenie o udzielanym zamówieniu na swojej stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Po drugie, zamawiający "zapewnia przejrzystość postępowania i równe traktowanie podmiotów zainteresowanych wykonaniem zamówienia oraz uwzględnia okoliczności mogące mieć wpływ na jego udzielenie". Po trzecie, nie udostępnia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa i związanych z zamówieniem, jeżeli wykonawca zastrzegł, że nie mogą być udostępniane. Po czwarte, zamawiający "zamieszcza niezwłocznie" na swojej stronie BIP informację o udzieleniu zamówienia. Ma przy tym podać nazwę albo imię i nazwisko wykonawcy, z którym zawarł umowę, albo informację o nieudzieleniu zamówienia.

Zgodnie z ustawą zamawiający będzie mógł ograniczyć dostęp do informacji związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia, jeżeli będzie to uzasadnione względami bezpieczeństwa.

Ustawa - która liczy trzy artykuły - ma wejść w życie następnego dnia po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i obowiązywać do 15 lipca 2016 r.

Sejm uchwalił ustawę w ostatnią środę, dzień później Senat przyjął ją bez poprawek.

W budżecie państwa na organizację szczytu NATO zapisano ok. 160 mln zł. Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane przez MON, choć część środków przesunięto do budżetów innych podmiotów - MSWiA (44,7 mln), MSZ (7,8 mln) i wojewody mazowieckiego (6,4 mln).

Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym; przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Wybór Polski na miejsce kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.