statystyki

Migracyjne porozumienie UE-Turcja pełne wątpliwości

autor: Bartłomiej Niedziński21.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.03.2016, 08:13
Porozumienie Unii Europejskiej z Turcją o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów jest już w mocy. Problem w tym, że prawdopodobnie nie zakończy to kryzysu migracyjnego.

Porozumienie Unii Europejskiej z Turcją o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów jest już w mocy. Problem w tym, że prawdopodobnie nie zakończy to kryzysu migracyjnego.źródło: PAP
autor zdjęcia: ORESTIS PANAGIOTOU

Nawet jeśli napływ uchodźców do Grecji uda się jakoś zatrzymać, to i tak prawdopodobnie zwiększy się presja na innych szlakach. Porozumienie Unii Europejskiej z Turcją o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów jest już w mocy. Problem w tym, że prawdopodobnie nie zakończy to kryzysu migracyjnego.

Zawarta w piątek wieczorem umowa przewiduje, że wszystkie osoby, które po północy w nocy z soboty na niedzielę nielegalnie przedostaną się z Turcji do Grecji – włącznie z Syryjczykami – jeśli nie uzyskają azylu, będą odsyłane z powrotem. Za każdego przyjętego przez Turcję Syryjczyka Unia Europejska zobowiązała się przyjąć innego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców. Ale maksymalny limit tej wymiany to 72 tys. osób. Dodatkowo Unia ma przyspieszyć przekazywanie Ankarze trzech miliardów euro, które mają być przeznaczone na poprawę losu osób żyjących w obozach dla uchodźców, wprowadzić przed końcem czerwca ruch bezwizowy dla obywateli Turcji (dotyczy to krajów należących do strefy Schengen) oraz przyspieszyć negocjacje akcesyjne z Turcją.

Nawet unijni przywódcy przyznają, że realizacja porozumienia nie będzie łatwa. – To największe wyzwanie, z jakim UE miała kiedykolwiek do czynienia – oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie