Julia Tymoszenko wraca do gry

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz17.03.2016, 07:53; Aktualizacja: 17.03.2016, 07:57
Julia Tymoszenko w sądzie.

Julia Tymoszenko w sądzie.źródło: ShutterStock

Rośnie grono zwolenników byłej premier i głównego gracza pomarańczowej rewolucji. Jest ona w pierwszej czwórce polityków o najwyższym poparciu.

Po rewolucji godności ogłoszono jej koniec. Majdan ją wybuczał, gdy po zwolnieniu z kolonii karnej przyjechała do stolicy mercedesem klasy G. W wyborach prezydenckich zdobyła ledwie 13 proc. głosów, a w parlamentarnych jej partia cudem przekroczyła próg wyborczy. Dziś Julia Tymoszenko małymi krokami wraca do gry o najważniejsze stanowiska w państwie.

Wraz z pogłębiającą się wojną na górze, rozczarowaniem Ukraińców słabnącą hrywną, rosnącymi cenami gazu i brakiem widocznych postępów w wojnie z korupcją była premier i więzień polityczny Wiktora Janukowycza odbudowuje swoją pozycję. Z nowym wizerunkiem (niedawno rozpuściła swój słynny warkocz) i sprawdzonym, populistycznym repertuarem zamierza rzucić wyzwanie swojemu przeciwnikowi z czasów po pomarańczowej rewolucji – prezydentowi Petrowi Poroszence.

– Tymoszenko jest w pierwszej czwórce polityków o najwyższym poparciu obok Poroszenki, gubernatora Odessy Micheila Saakaszwilego i mera Lwowa Andrija Sadowego. Przeciwnicy zaczynają to dostrzegać – ocenia technolog polityczny i były doradca Wiktora Juszczenki Wołodymyr Fesenko. – Tymoszenko jest jedyną siłą polityczną, która mogłaby skorzystać na przedterminowych wyborach – dodaje politolog Jewhen Mahda.

Według jednej z wersji w otoczeniu liderki Batkiwszczyny jest rozważany nawet wariant próby wykorzystania narastającej frustracji Ukraińców do wymuszenia jednoczesnych przedterminowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Do tego trzeba by jednak zmusić Poroszenkę do podania się do dymisji, co przy jego przywiązaniu do urzędu brzmi dziś jak political fiction.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie