Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek dziennikarzom, że PSL nadal walczy o to, żeby program 500 plus był dostępny dla większego grona osób.

"Dzisiaj jest debata w Senacie, mamy swojego przedstawiciela, mamy swojego senatora, senator Józef Zając zgłosi znów poprawkę +złotówka za złotówkę+" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że zasada "złotówka za złotówkę" mogłaby obowiązywać od wejście w życie programu lub, jeżeli nie ma na to już pieniędzy w tegorocznym budżecie, od 2017 r.

Ocenił, że wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" kosztowałoby ok. 2 mld zł. "To jest poniżej 10 proc. zwiększenia wydatków na ten program" - powiedział szef PSL.

Kosiniak-Kamysz zwrócił się do senatorów PiS i PO o poparcie rozwiązania PSL. Zaznaczył że to jest lepsze rozwiązanie niż apel do pana prezydenta, ponieważ głowa państwa "nie może już poprawić ustawy".

"To jest naprawdę wielka sprawa, żeby dobra zasada systemowa była na stałe w tym programie, za którym zagłosowaliśmy" - powiedział prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz poprosił też o "dobry dialog" ze strony rządu i informowanie samorządowców, jak realizować program 500 plus. "Bardzo jest ważne, żeby ten proces przeszedł sprawnie. Nie wolno na pewno żadnej winy zrzucać na samorządowców, oni są bardzo otwarci, chcą pomagać rodzinom, na pewno pomogą w realizacji tego projektu, tylko muszą mieć odpowiednią wiedzę" - podkreślił szef ludowców.

Dodał, że jeden program na pewno nie zmieni dzietności w Polsce, dlatego tak ważne jest kontynuowanie różnych rozwiązań, również wspieranie opieki nad osobami starszymi

Ustawa ws. programu "Rodzina 500 plus" zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Program ma ruszyć w kwietniu. Wnioski należy składać w gminach, raz do roku.