statystyki

Bilans środowiska za rządów PO-PSL nie uchroni przed unijnymi karami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.02.2016, 07:34; Aktualizacja: 10.02.2016, 07:55
Bilans w Ministerstwie Środowiska

Bilans w Ministerstwie Środowiskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

585 – tyle zaległych aktów prawnych naliczył minister środowiska Jan Szyszko w swoim resorcie. Tak wynika z przedstawionego przez niego bilansu rządów koalicji PO-PSL. Na razie jednak urzędnicy nie spieszą się z nadrabianiem zaległości

– W pierwszej kolejności rząd powinien zająć się wdrożeniem zaległych dyrektyw unijnych. Ich brak może skończyć się dla Polski dotkliwymi karami finansowymi czy odebraniem środków unijnych z nowej perspektywy – uważa Mariusz Orliński, adwokat z Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Chodzi np. o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza.

– Komisja Europejska wniosła przeciwko Polsce skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie przekroczenia stężeń pyłu PM-10. Normy tej w Polsce nie realizujemy od 10 lat – mówi Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth. Ponadto zgodnie z dyrektywą w razie przekroczenia poziomu szkodliwych pyłów marszałkowie województw są zobowiązani do opracowania planów ochrony powietrza. – Unijne przepisy wskazują, że działania określone w planie powinny być podejmowane niezwłocznie, ale takiego wymogu nie ma w polskim prawie. W efekcie przedsięwzięcia rozkładane są na lata i nie przynoszą szybkich rezultatów. Dlatego taki zapis powinien zostać również implementowany do polskiego prawa, ponieważ już jesienią te plany powinny zostać przez marszałków aktualizowane – wyjaśnia Małgorzata Smolak.

Z kolei implementacja przepisów ramowej dyrektywy wodnej powinna zostać poprawiona. W listopadzie 2015 r. KE zwróciła się do Polski w tej sprawie. – Zarzuty dotyczą głównie kwestii wielkoskalowych prac konserwacyjnych w korytach rzek oraz nieosiągnięcia dobrego stanu ekologicznego wód do roku 2015 – mówi Małgorzata Smolak.

– W trakcie kampanii wyborczej PiS nagłaśniał problem wysychania rzek. Resort jak najszybciej powinien więc skupić się na opracowaniu nowego systemu zarządzania wodami. Jak się okazuje, problem suszy jest bowiem aktualny i coraz bardziej dla Polski dotkliwy – uważa Mariusz Orliński.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie