statystyki

NATO słabnie bez kroplówki z gotówki

autor: Maciej Miłosz04.02.2016, 07:48; Aktualizacja: 04.02.2016, 08:42
NATO

NATO słabnie bez kroplówki z gotówkiźródło: ShutterStock

Mimo hucznych zapowiedzi po szczycie w Walii Sojusz wydaje coraz mniej na obronność. Choć polski budżet na wojsko nieźle wypada w relacji do PKB, to jest dużo gorzej, jeśli spojrzeć na kwoty bezwzględne.

„Choć wiele krajów zwiększyło swoje budżety obronne w 2015 r., to cięcia dokonane przez niektóre większe gospodarki Sojuszu powodują, iż suma wydatków spadła. NATO nie może w nieskończoność robić więcej za mniej. Patrząc na wyzwania bezpieczeństwa euroatlantyckiego, kluczowe jest, by członkowie Sojuszu dalej inwestowali w obronność” – pisze w swoim corocznym raporcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. I choć podczas oficjalnej prezentacji mówił, że „cięcia w budżetach na obronność praktycznie ustały”, to brzmi to trochę jak zaklinanie rzeczywistości. Liczby nie kłamią – stwierdzenie, że cięcia prawie ustały, oznacza, że te wydatki dalej się zmniejszają.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie