statystyki

NATO słabnie bez kroplówki z gotówki

autor: Maciej Miłosz04.02.2016, 07:48; Aktualizacja: 04.02.2016, 08:42
NATO

NATO słabnie bez kroplówki z gotówkiźródło: ShutterStock

Mimo hucznych zapowiedzi po szczycie w Walii Sojusz wydaje coraz mniej na obronność. Choć polski budżet na wojsko nieźle wypada w relacji do PKB, to jest dużo gorzej, jeśli spojrzeć na kwoty bezwzględne.

„Choć wiele krajów zwiększyło swoje budżety obronne w 2015 r., to cięcia dokonane przez niektóre większe gospodarki Sojuszu powodują, iż suma wydatków spadła. NATO nie może w nieskończoność robić więcej za mniej. Patrząc na wyzwania bezpieczeństwa euroatlantyckiego, kluczowe jest, by członkowie Sojuszu dalej inwestowali w obronność” – pisze w swoim corocznym raporcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. I choć podczas oficjalnej prezentacji mówił, że „cięcia w budżetach na obronność praktycznie ustały”, to brzmi to trochę jak zaklinanie rzeczywistości. Liczby nie kłamią – stwierdzenie, że cięcia prawie ustały, oznacza, że te wydatki dalej się zmniejszają.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie