statystyki

Polacy do spółki z Węgrami próbowali już urządzić po swojemu Europę Środkową. Na przeszkodzie stanęli Niemcy

autor: Andrzej Krajewski22.01.2016, 07:00; Aktualizacja: 22.01.2016, 07:56
Obraz przedstawiający Stefana Batorego

Obraz przedstawiający Stefana Batoregoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy nidzicki pensjonat Zielona Owieczka trafi kiedyś na karty podręczników historii, trudno powiedzieć, lecz jego najsławniejsi goście mają na pewno takie ambicje. Viktorowi Orbánowi w sumie już się to udało. Bo niewielu węgierskich przywódców potrafiło tak radykalnie zmienić swój kraj. Jarosław Kaczyński do tej pory snuł wiele strategicznych wizji, lecz ich realizacja przedstawiała się zdecydowanie gorzej. Dopiero teraz ma w swoim ręku dość władzy, by rządzić skutecznie. A gorączkowy pośpiech wskazuje, jak bardzo mu tego brakowało.

Wywołuje to jednak spory niepokój UE. Komisja Europejska wszczęła nawet procedurę ochrony państwa prawa. Co polega głównie na obserwowaniu, czy jest ono przestrzegane w kraju poddanemu nadzorowi. Jeśli nie, wówczas może zapaść decyzja o (jak na razie bliżej nieokreślonych) sankcjach.

„Unia Europejska nie powinna myśleć o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, bo to wymagałoby pełnej jednomyślności, a Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji przeciwko Polsce” – oświadczył po powrocie z Nidzicy Orbán. Dając do zrozumienia, podczas rozmowy na antenie publicznego radia, że będzie starał się na forum unijnym osłaniać reformy planowane przez lidera PiS. Premier Węgier od dłuższego czasu usiłuje na arenie unijnej występować w roli znaczącego gracza, mającego wpływy dużo powyżej potencjału polityczno-ekonomicznego małego kraju. Mobilizując swych wyborców przypominaniem o mocarstwowej przeszłości państwa Madziarów.

Pamięć o polskiej mocarstwowości jest równie żywa. Podobnie jak o przyjaźni miedzy dwoma narodami. Można więc założyć, iż w Zielonej Owieczce toczyły się też rozmowy na temat wspólnego budowania nowego porządku w Europie Środkowej. Co Polska i Węgry, dwaj bratankowie, próbowali robić już niejeden raz w przeszłości, nie zawsze z dobrym dla siebie skutkiem. Bo gdy się chce dołączyć do mocarstw, każdy większy błąd może być ostatnim.

Złudny geniusz Bolesława

„Skoro więc Kazimierz pożegnał się z tym światem, syn jego pierworodny, Bolesław, mąż hojny a wojowniczy rządził królestwem polskim. Byłby on na pewno dorównał swymi czynami czynom przodków, gdyby nie kierował nim pewien nadmiar ambicji i próżności” – zapisał Gall Anonim. Średniowieczny kronikarz pisał swoje dzieło kilkadziesiąt lat po upadku Bolesława II Śmiałego, acz wiele wskazuje, że miał rację.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

 • Rodak50s(2016-01-22 12:28) Zgłoś naruszenie 113

  Uff, na szczescie tym brzydkim Polakom i Wegrom przeszkodzili sprawiedliwi, milujacy wolnosc Niemcy.

  Odpowiedz
 • kazdy rozumny to wie(2016-01-22 08:20) Zgłoś naruszenie 66

  jednym slowem "jak sie srra wyzej niz sie ma" TO ZAWSZE KONCZY SIE KATASTROFA

  Odpowiedz
 • Plan jest prosty -NWO.(2016-01-22 15:36) Zgłoś naruszenie 60

  Autor dotychczas nie zrozumiał , że kolejny "zabór "Polski i Węgier itp. to jest właśnie UE. Zabór ten będzie postepował coraz wyraźniej, to widać (reperkusje PE wobec Polski i Węgier). Jest to robione sposobem "gotowania żaby", czyli małymi krokami ale ciągle. Coraz większy nacisk elit UE na pozbywanie się suwerenności i odnaradawiania krajów narodowych (celowe miliony imigrantów ) . Plan jest prosty - NWO.

  Odpowiedz
 • stanęli(2016-01-23 12:49) Zgłoś naruszenie 50

  i zbudowali Majdanek, Oświęcim , Dachau. samych Polaków wymordowali Niemcy 6.000.000

  Odpowiedz
 • Rodak50s(2016-01-22 12:34) Zgłoś naruszenie 42

  Uff, na szczescie tym brzydkim Polakom i Wegrom przeszkodzili sprawiedliwi, milujacy wolnosc Niemcy.

  Odpowiedz
 • Ty ch_ju szpryngejowski(2016-02-05 17:26) Zgłoś naruszenie 00

  pisz jak Niemcy urządzali Europę! To wystarczy, parobku niemiecki!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie