statystyki

Miesiąc po wyborach w Hiszpani: Nie ma wielkich szans na powołanie rządu

autor: Bartłomiej Niedziński20.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.01.2016, 08:44
Ugrupowanie dotychczasowego premiera Mariano Rajoya wygrało wybory, ale straciło bezwzględną większość

Ugrupowanie dotychczasowego premiera Mariano Rajoya wygrało wybory, ale straciło bezwzględną większośćźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jock Fistick

Sprzyjające czynniki gospodarcze osłabiają presję na polityków, ale przedłużający się impas zacznie się odbijać na sytuacji kraju. Mimo że mija dziś już miesiąc od wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, kraj ten wciąż nie ma ani nowego rządu, ani nawet wielkich szans na jego powołanie. Przedłużający się pat prędzej czy później zacznie się odbijać na wychodzącej z kryzysu gospodarce.

– Ważne, aby Hiszpania miała rząd, który będzie odzwierciedlał wyniki wyborów i miał jasny program, tak aby mógł się zająć sprawami naprawdę istotnymi dla mieszkańców – mówił w poniedziałek w wywiadzie radiowym dotychczasowy premier Mariano Rajoy, precyzując, że jego Partia Ludowa mogłaby stworzyć koalicję z socjalistyczną PSOE i centrowym ugrupowaniem Ciudadanos (Obywatele). – Chociaż rzeczywiście są kwestie, w których się nie zgadzamy, wierzę, że jest duża przestrzeń na znalezienie porozumienia – przekonywał.

Ugrupowanie Rajoya wygrało grudniowe wybory, ale straciło bezwzględną większość, a efektem nowego układu politycznego, w którym oprócz dwóch tradycyjnie dominujących ugrupowań – Partii Ludowej i PSOE – silną reprezentację w parlamencie mają także Ciudadanos i skrajnie lewicowe Podemos (Możemy), jest to, że trudno znaleźć stabilną większość. Jeśli nie uda się utworzyć rządu w ciągu dwóch miesięcy od pierwszego posiedzenia parlamentu – a tydzień już minął – konieczne będą nowe wybory.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie