statystyki

Wilk: Więcej Schmitta, mniej Poppera

autor: Andrzej Wilk19.01.2016, 07:42

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wdyskusjach i publikacjach na temat pragnień i aspiracji społeczeństwa polskiego nie brak sądów nieprawdziwych. W opinii jednego z publicystów miliony Polaków, członków Solidarności, nie aspirowały gremialnie do „żadnego społeczeństwa otwartego”. W rzeczywistości miliony członków NSZZ „Solidarność” chciały, ażeby w Polsce było „tak jak na Zachodzie”. Mogli oni nie znać określenia „społeczeństwo otwarte”, ale wiedzieli, że Zachód to obszar wolności, demokracji i ochrony praw człowieka.

Wiedza o tym w różnych okresach docierała do nich na różne sposoby. Zlikwidowanie analfabetyzmu sprawiło, że w okresie stalinizmu pracujący na polach rolnicy znajdowali broszury i książki przesyłane na balonikach przez Radio Wolna Europa i mogli przeczytać o tym, co nie dotarło do nich, gdy słuchali zagłuszanych audycji tego radia. Radioodbiorników w tamtych czasach było zresztą mało. Powszechnie dostępne były za to kołchoźniki, czyli głośniki podłączane do radiowęzłów transmitujących program pierwszy Polskiego Radia.

Program był cenzurowany, ale mimo to przynosił ważne informacje. W audycjach dotyczących „sytuacji w państwach kapitalistycznych” była mowa o braku wolności i prawdziwej demokracji w tych państwach. Po czym można było usłyszeć w wiadomościach, że np. sekretarz generalny Francuskiej Partii Komunistycznej Jacques Duclos, przemawiając w parlamencie, oskarżył rząd Francji o uległość wobec rządu Stanów Zjedniczonych. Słuchacze dowiadywali się w ten sposób, że w kapitalistycznej Francji sekretarz generalny partii komunistycznej kandydował i został wybrany do parlamentu. A po drugie, że w parlamencie mógł powiedzieć to, co chciał.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie