statystyki

Śmiertelna moda: Od tysiącleci bycie modnym oznaczało niebezpieczeństwo

autor: Marta Landau15.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 15.01.2016, 11:06
Kobieta z etiopskiego plemienia Mursi

Kobieta z etiopskiego plemienia Mursiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Od tysiącleci bycie modnym oznaczało narażanie się na ciężką chorobę lub nawet zgon. Pamiętacie tę scenę z „Przeminęło z wiatrem”, w której Scarlett, mimo żałoby, przymierza podarowany przez Rhetta czepek w modnym kolorze szmaragdowej zieleni? W XIX w. ten odcień stał się ogromnie popularny, bo nasączone zielonym barwnikiem tkaniny dobrze wyglądały zarówno w świetle dnia, jak i w mdłym oświetleniu lamp gazowych i świec.

Producenci uzyskiwali szmaragdową zieleń dzięki arszenikowi – typowa suknia balowa zawierała dość trucizny, by uśmiercić nawet 200 osób. Margaret Mitchell, autorka „Przeminęło z wiatrem”, nie zająknęła się także słowem o tym, że Scarlett, która często nosiła rzeczy w kolorze szmaragdowej zieleni, z tego powodu musiała cierpieć na zmiany skórne, zapalenia błon śluzowych, bóle brzucha i biegunki, anemię, a także wypadanie włosów. Mogła nawet dostać raka.

Współcześni Scarlett szybko zorientowali się, na czym polega „trujący efekt zielonej sukni” – bardziej uświadomieni mężczyźni nie tańczyli z kobietami w strojach o tym kolorze (o czym Mitchell chyba nie wiedziała, bo Scarlett na balach cieszyła się popularnością). Dlatego szmaragdowe stroje szybko odeszły w zapomnienie i zostały zastąpione przez odcienie purpury oraz czerwieni, do produkcji których stosowano zresztą równie trujące składniki. Niezwykłą popularnością cieszył się fiołkowo-różowy kolor stworzony w 1856 r. przez brytyjskiego chemika Williama Henry’ego Perkina – do wytwarzania tego odcienia wykorzystywano nie tylko arszenik, lecz także kwas pikrynowy oraz inne toksyczne substancje. Pigmenty te reagowały z potem i wywoływały silne oparzenia.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie