Joanna Schmidt dziwiła się, że nagle akurat ta ustawa jest procedowana tak długo." Mieliśmy informacje w kampanii wyborczej, że program jest gotowy. Okazuje się, że tych ustaw nie ma a ich koszty są niedoliczone. To jest oszukiwanie wyborców PiS." - przekonuje Joanna Schmidt .

Posłanka Nowoczesnej dodawała, że jej zdaniem rząd cały czas szuka pieniędzy w budżecie na ten program. Joanna Schmidt twierdzi, że 500 złotych na dziecko nie rozwiąże problemów demograficznych w Polsce.

Premier Beata Szydło zadeklarowała, że chce, by dodatek 500 złotych na dziecko nie był wliczany do dochodu. Szefowa rządu podkreśliła jednak w radiowej Jedynce, że jest to jej stanowisko, a w tej sprawie wypowie się jeszcze strona społeczna. Świadczenie ma przysługiwać także rodzinom mieszkającym za granicą - ale tylko tym, których dzieci pozostały w Polsce, i które nie pobierają świadczeń na dzieci w innym kraju. Premier podkreśliła, że organy podejmujące decyzję o przyznaniu świadczeniu będą miały prawo skontrolować jak ono jest wydawane. Beata Szydło poinformowała też, że od uruchomienia w niedzielę strony internetowej w sprawie projektu, internauci zadali ponad 1000 pytań w sprawie Programu 500 Plus.