statystyki

Hiszpańskie puzzle powyborcze

autor: Bartłomiej Niedziński22.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 22.12.2015, 08:22
Hiszpania

W niedzielę Hiszpanie na dobre zerwali z dwupartyjnym układem politycznym, który trwał w tym kraju od prawie 40 latźródło: ShutterStock

Żaden układ nie gwarantuje stabilnej i spójnej większości parlamentarnej. A to grozi destabilizacją kraju. A nawet powtórką elekcji.

Kraj, który coraz skuteczniej wychodził z kryzysu gospodarczego, czeka niebezpieczny okres politycznej niestabilności. Skutkiem nierozstrzygniętych wyborów parlamentarnych będzie utworzenie rządu mniejszościowego, powstanie wielkiej koalicji, stworzenie koalicji odsuwającej od władzy obecnego premiera lub powtórzenie głosowania. Problem w tym, że żadne z tych rozwiązań nie jest dobre.

W niedzielę Hiszpanie na dobre zerwali z dwupartyjnym układem politycznym, który trwał w tym kraju od prawie 40 lat. Jego reprezentanci – rządząca dotychczas centroprawicowa Partia Ludowa i socjalistyczna PSOE – zajęli wprawdzie dwa pierwsze miejsca, ale tuż za socjalistami znalazł się skrajnie lewicowy ruch Podemos, a prawie 14 proc. głosów zdobyło inne ugrupowanie startujące po raz pierwszy, Ciudadanos. Taki rozkład głosów to fatalna wiadomość dla premiera Mariano Rajoya, który nie tylko stracił bezwzględną większość w parlamencie, ale też nie może stworzyć koalicji z najbardziej naturalnym partnerem, czyli centrowym Ciudadanos.

– Rozpoczynamy okres, który nie będzie łatwy. Będzie on wymagał układów oraz porozumień i spróbuję je osiągnąć – zapewnił po ogłoszeniu wyników hiszpański premier. To jemu, jako liderowi największego ugrupowania, zostanie w pierwszej kolejności powierzona misja stworzenia nowego rządu. Zgodnie z konstytucją szef rządu musi uzyskać bezwzględną większość, a jeśli się to nie uda, w drugim głosowaniu wystarczy zwykła większość. Ale nawet o to będzie trudno.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie