statystyki

MSZ czy Senat? Kto lepiej pomaga Polonii

autor: Grzegorz Osiecki16.12.2015, 07:51; Aktualizacja: 16.12.2015, 08:56
Emigracja, podróż

Jeszcze gabinet Ewy Kopacz przygotował Rządowy Program Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w latach 2015–2020źródło: ShutterStock

Co roku wydajemy na wsparcie dla rodaków za granicą 70 mln zł

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawia z szefami resortów spraw zagranicznych i finansów oraz Kancelarią Prezydenta, by pieniądze przeznaczone na opiekę nad Polakami żyjącymi poza krajem, znów znalazły się w budżecie Senatu, a nie w MSZ.

Pisma z taką propozycją Stanisław Karczewski wysłał do szefów zainteresowanych resortów. Jego zdaniem, choć Senat nie powinien być jedyną instytucją, która zajmuje się Polonią, musi pełnić główną rolę koordynującą w tej kwestii. Takie działania prowadził zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i po 1989 r., do 2012 r., gdy na wniosek ówczesnego ministra Radosława Sikorskiego budżet polonijny trafił do MSZ.

To nie tylko argumenty PiS. Podczas prac nad budżetem na 2015 rok ówczesny marszałek Senatu Bogdan Borusewicz składał poprawkę, która przywracała budżety na Polonię Senatowi. Nie przeszła. Stanisław Karczewski ma nadzieję, że teraz polityczna atmosfera dla takiej zmiany jest lepsza. Dodatkowym argumentem ma być fakt, że skoro to MSZ dystrybuuje te pieniądze, to w naturalny sposób tworzy się krąg zainteresowanych wokół konsulów w poszczególnych krajach, a wsparcie nie dociera do części środowisk.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Ani MSZ, ani Senat ...(2015-12-16 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    .... tylko MY PODATNICY to finansujemy , choć to Polonia powinna wspomagać biedną ojczyznę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie