Minister Budka: Zastosowanie prawa łaski to potwierdzenie winny Mariusza Kamińskiego

autor: Patryk Słowik17.11.2015, 19:19; Aktualizacja: 18.11.2015, 13:31
Zdaniem polityka Platformy Obywatelskiej decyzja prezydenta zapadła niezgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego

Zdaniem polityka Platformy Obywatelskiej decyzja prezydenta zapadła niezgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnegoźródło: Materiały Prasowe

Prezydent Andrzej Duda zachował się jak sąd drugiej instancji. A prezydent sądem nie jest – komentuje dla gazetyprawnej.pl decyzję prezydenta o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego były minister sprawiedliwości Borys Budka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (26)

 • T.W POKRZYWDZONY PRZEZ BYŁY WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI(2015-11-19 22:28) Zgłoś naruszenie 00

  PAN MINISTER BUDKA ,PO OTRZYMANIU KORESPONDENCI O SZOKUJĄCYCH PRZESTĘPSTWACH JAKIE DZIEJĄ SIĘ W SĄDACH NA DOLNYM ŚLĄSKU [KŁODZKO- ŚWIDNICA ] NIE MAJĄC ODWAGI PODJĄĆ DZIAŁAŃ SPRAWDZAJĄCYCH ,ODESŁAŁ BEZ KOMENTARZA TO BYŁ MINISTER I ON ŚMIE CENZUROWAĆ PANA PREZYDENTA DUDĘ ,TAKI KABARET W WYKONANIU BYŁEJ WŁADZY I TAK SIĘ Z KOŃCZY

  Odpowiedz
 • obserwator(2015-11-18 16:19) Zgłoś naruszenie 00

  PO-budka czas na opamiętanie .
  Nazywanie kogoś nieprawomocnie skazanym / jak sam twierdzisz/ doprowadzi niebawem ciebie POd wasz wymiar "sprawiedliwości".
  Takie coś było ministrem sprawiedliwości - ale nie ma się czemu dziwić w rządach tego towarzystwa
  nawet POślednia "dohtor" POtrafiła udawać "premierzycę " z namaszczenia twórcy "Zielonej Wyspy" który to PO
  POłożeniu POlski na łopatki uciekł POd spódnicę mer-kel

  Odpowiedz
 • Bubu(2015-11-18 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  Wydaje mi sie ze skoro Prezydent zrobil to do czego mial prawo jako glowa panstwa: znamienne,ze negar=tywne glosy plyna ze strony niedano rzadzacego i nieprawdopodobnie skorumpowanego srodowiska.Moim zdaniem Prezydent jednak nie powinien jednak nadal byc tak laskawy i raczej mocno wesprzec rozliczenie zlodziejskiej bandy ze wspomnianego juz srodowiska za te setki afer w Polsce.Ktos powinien zaplacic za to totalne okradanie i niszczenie panstwa i oby sien to stalo jak najszybciej.Stop rozkradaniu Polski!!!

  Odpowiedz
 • ja(2015-11-18 14:48) Zgłoś naruszenie 00

  Cienki jest ten gościu. No ale cóż takie standardy. Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że ten kamiński stałby się przestępcą po uprawomocnieniu się wyroku.

  Odpowiedz
 • aa(2015-11-18 14:45) Zgłoś naruszenie 00

  No tak, wyrok na pewno powodował "nadmierną dolegliwość wymierzonej kary".
  I dokładnie tak samo może uzasadniać to każdy przestępca w PL, wraz z tymi trzema typami, którzy również zostali ułaskawieni przez JE Dudę.
  Wstyd, panie prezydencie.

  Odpowiedz
 • arnold(2015-11-18 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowny panie Budka. Ustawienie do rozpatrzenia apelacji Kamińskiego tego samego sędziego pana Łączyńskiego, jest pogwałceniem podstawowych zasad demokracji, a to było planowane. Pan Prezydent ma pełne prawo skorzystania z art. 139 Konstytucji i skasować nieprawomocne wyroki, wydane w jego mniemaniu niesprawiedliwe. Do tej pory Prezydenci niekiedy ułaskawiali przestępców mafijnych i nikt nie darł z tego powodu szat

  Odpowiedz
 • Ślązak(2015-11-18 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  gorol podszywający się pod zabrzanina... i w dodatku nieuk nie znający prawa... Mierny, bierny, ale wierny - jak większość lemingów z PO...

  Odpowiedz
 • Ślązak(2015-11-18 13:48) Zgłoś naruszenie 00

  gorol podszywający się pod zabrzanina... I w dodatku nieuk...

  Odpowiedz
 • Polak(2015-11-18 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Dzięki prawnikowi praktykowi moje wątpliwości / nie jestem prawnikiem/ zostały rozwiane. A radca prawny Budka winien błagać by min. Kamiński i prezydent Duda nie podali go o zniesławienie.

  Odpowiedz
 • ministrowa(2015-11-18 07:47) Zgłoś naruszenie 00

  w tytule powinno stać Były minister

  Odpowiedz
 • prawnik praktyk(2015-11-18 01:46) Zgłoś naruszenie 00

  Spieszę ze sprostowaniem słów byłego Ministra Sprawiedliwości, który jak radca prawny, nie powinien wprowadzać opinii publicznej w błąd, ani wypowiadać się na tematy, o których nie ma pojęcia. Skazanym jest się po PRAWOMOCNYM wyroku II instancji, do tego czasu jest się TYLKO oskarżonym. A ułaskawionym można zostać od dnia przedstawienia zarzutów karnych w śledztwie/dochodzeniu do dnia zatarcia skazania. (Tu literatura: http://wpolityce.pl/m/polityka/272150-prezydent-andrzej-duda-ulaskawil-mariusza-kaminskiego-i-b-funkcjonariuszy-cba).Jest proceduralne prawo łaski opisane w kpk (tu zgoda co do ograniczeń) oraz materialne prawo łaski ograniczone jedynie art 139 Konstytucji objęte uznaniem Prezydenta. Dobrze byłoby gdyby poseł, będący radcą prawnym i bylym ministrem sprawiedliwosci, który nie wykazuje się praktyczną wiedzą karną i konstytucyjną, nie wypowiadał się na te tematy. Dodatkowo przypominam o treści art 212 par. 2 kk o publicznym znieslawieniu. Byly Minister Sprawiedliwosci Radca Prawny publicznie oskarża M.Kaminskiego ze został skazany i Prezydenta ze przekroczyl uprawnienia. To może byc kwalifikowane jako czyn publicznego zniesławienia ... bo wyrok nie był prawomocny i został objęty aktem łaski, czyli postępowanie karne ulega umorzeniu i nie jest przełamane domniemanie niewinność. Niech prawnicy praktycy analizują Pana publiczne wypowiedzi bo budzą zażenowanie ...

  Odpowiedz
 • Stock(2015-11-18 01:45) Zgłoś naruszenie 00

  To nie jest minister Budka, to jest pan Budka (b.minister - chociaż bycie byłym ministrem nie nobilituje). Tylko tytuł "ambasador" jest dożywotni i znajduje umocowanie w prawie - wszystkie pozostałe tytuły nieaktywne są czysto grzecznościowe. Np. nie ma "premiera Pawlaka" - ale może być "prezes Pawlak" (patrz: OSP).

  Odpowiedz
 • Proste jak ... BUDOWA CEPA(2015-11-17 23:55) Zgłoś naruszenie 00

  Panie b. Ministrze
  To ... Ułaskawienie ... jest bezspornym potwierdzeniem winy Kamińskiego
  przez nowego Prezydenta ... o czym wiedzą nawet JANCARZY PIS
  ze szkółki internetowej PIS, choć ..."robią minę do złej gry"

  Odpowiedz
 • Mateusz O.(2015-11-17 23:23) Zgłoś naruszenie 00

  Akt łaski jest bezskuteczny. Nie mamy osoby skazanej prawomocnym wyrokiem. Nie można kogoś ułaskawić "na przyszłość". Skoro nie mamy podmiotu aktu łaski, nie mamy kary, nie ma możliwości ułaskawienia. Sąd II instancji powinien swobodnie orzekać i jeżeli utrzyma wyrok w mocy - powinien zostać wykonany. Chciałbym przeczytać ten dokument, niestety nie został nam ujawniony.

  Odpowiedz
 • Wkuty(2015-11-17 23:17) Zgłoś naruszenie 00

  Panie ministrze, bardzo przepraszam, ale przypomina mi to klaskanie w łapki : jednak to ja miałem rację. Tymczasem nie dostrzega pan otoczenia i tego co się dzieje w Europie. Prym zaczynają brać działania SKUTECZNE i szybkie, a nie kazuistyka i to w dodatku w polskim przewlekłym działaniu. Co jest ważniejsze ? Egoistyczne interesy grup osób, czy sprawność państwa w obliczu zagrożeń ??? To samo dotyczy sędziów TK. Rozglądnijcie się wokoło, może będziecie musieli przełknąć niedługo, uchwalane szybko prawo stanu wojny ??? Na pewno nie dadzą wam wtedy szansy rozstrzygania, bo nie będzie na to czasu !!!

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2015-11-17 22:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem (wiem, ale tak jak wszyscy udaję, że nie) dlaczego obowiązuje i jest pielęgnowana tytułomania.
  Gdyby jeszcze były minister ,prezydent, prezes czy dyrektor tytułowany był z przedrostkiem "były" lub "eks" (wielu uważa, że ta druga forma jest bardziej elegancka, ponieważ jest zaczerpnięta z języka obcego, a jak wiadomo elegancja musi być obca) to jakoś bym to znosił. Niestety jest tak, że mamy kilku prezydentów, kilkuset ministrów, o reszcie nawet nie wspomnę.
  Jeżeli większość społeczeństwa jest tak zapatrzona w "obcą elegancję" to dodawajmy do tytułu to "eks"
  Turysta z odległego kraju też będzie szczęśliwy. Nie będzie musiał zastanawiać się dlaczego mamy kilku ministrów sprawiedliwości i dlaczego każdy mówi co innego.

  Odpowiedz
 • war(2015-11-17 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Budka wolałby z pewnością, by Duda ułaskawił - tak jak Kaśniewski - kogoś takiego jak Peter Vogel - MORDERCĘ. Bo MORDERCY nie przeszkadzają naszym "elitom" tylko ci którzy patrzą im na ręce. O tym jakiej jakości były wyroki "niezawisłych" sądów w peowskim PRL-u świadczy uniewinnienie Sawickiej.

  Odpowiedz
 • ocalały z watahy(2015-11-17 21:59) Zgłoś naruszenie 00

  Jednak szkoda, że nie dostałes wczoraj zapalenia płuc judaszu!

  Odpowiedz
 • yyy(2015-11-17 21:52) Zgłoś naruszenie 00

  Ekspertyzy konstytucjonalistów nie pozostawiają złudzeń,prezydent prawidłowo skorzystał z prawa łaski w zgodzie z konstytucją.Dziwna opinia byłego min.sprawiedliwości,chciałoby się zapytać : taka miernota była szefem sprawiedliwości ?

  Odpowiedz
 • Panie Dubka,(2015-11-17 21:31) Zgłoś naruszenie 00

  wal się pan.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie