Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego i innych zaangażowanych w "aferę gruntową"

17.11.2015, 18:38; Aktualizacja: 17.11.2015, 19:27
Mariusz Kamiński

W marcu Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na kary więzienia b. szefów CBA, w tym Mariusza Kamińskiego (3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk), m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r.źródło: Newspix

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 16 listopada 2015 roku zastosował prawo łaski wobec 4 osób - korzystając z prerogatywy określonej w art. 139 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformowano w komunikacie na stronie Kancelarii. Zgodnie z art. 139. Konstytucji prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (31)

 • Themis(2015-11-18 07:17) Zgłoś naruszenie 00

  ,,Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego”. To jest zastosował akt łaski pomimo, że pan Kamiński był skazany nieprawomocnie ? Czy jest to możliwe w stosunku do osoby, której nie zostanie prawomocnym orzeczeniem udowodniona wina ? Wciąż mamy obowiązująca zasadę ,,preasumptio boni viri”. Przecież, co logiczne bo wiąże się z powołaną wyżej zasadą, i wynikające z przepisów, akt łaski stosuje się po uprawomocnieniu się orzeczenia. Wskazuje na to umieszczenie dotyczących go przepisów w Dziale XII KPK, zatytułowanym ,,Postępowanie po uprawomocnieniu się orzeczenia”. Zamieszczone są tu przepisy dotyczące nie tylko normalnego toku postępowania (art. 561 i dalsze), ale dotyczą także wypadku skierowania prośby bezpośrednio do Prezydenta (art. 565 § 2). Taką prośbę, stosownie do powołanego przepisu, przekazuje się Prokuratorowi Generalnemu, który wówczas proceduje zgodnie z art. 567. Czy taką prośbę otrzymał Pan Andrzej Seremet ? I czy z opiniami sądów, lub bez nich, przedstawił ją Prezydentowi ?
  Jest jeszcze inny aspekt tej sprawy. Przecież akt łaski musi na czymś polegać. Nie ma samej łaski dla łaski. W akcie tym wskazuje się, że ułaskawienie nastąpiło poprzez: np. darowanie (w całości lub w części) kar zasadniczych, czy środków karnych lub ich złagodzenie, czy np. poprzez zatarcie skazania itp. Przyjmuje się, co logiczne, że akt łaski nie może dotyczyć powództwa cywilnego, nawiązek, zasądzonego odszkodowania.
  Jak ma postąpić w tej sprawie, a ponieważ otwarto puszkę Pandory nie można wykluczyć w przyszłości podobnych decyzji Prezydenta, sąd odwoławczy z apelacją, która nie została cofnięta ? Cofnięty środek odwoławczy sąd, przy braku przeszkód z art. 439 i, 440, pozostawia bez rozpoznania (art.432). Załóżmy, że w tej i dla potrzeb rozważań innej teoretycznej sprawie ułaskawiony nie cofnie apelacji. Co ma być przedmiotem rozpoznania przez sąd odwoławczy. Czy po decyzji Prezydenta istnieje przedmiot (pole) orzekania. Przez akt łaski uznano, że podsądny jest winny, ale np. darowano mu karę. To od czego, gdyby sąd odwoławczy chciał, ma np. uniewinniać. Jak, po ewentualnej rozprawie odwoławczej, przy dojściu do innych wniosków, złagodzić karę, albo jej wykonanie warunkowo zawiesić, skoro została darowana ?
  I na koniec, decyzja prezydenta, wypuściła z butelki dżina. Nic teraz nie stoi na przeszkodzie, by tysiące skazanych, jeszcze przed rozpoznaną apelacją czy nawet przed jej wniesieniem, składało bezpośrednio do Prezydenta prośby o ich ułaskawienie od nieprawomocnego wyroku sądu. Czyż, z panem Kamińskim, nie są równi wobec prawa ? Czy nie dzieje się tak jak pisał Montesquie: ,Prawo zamilkło, konieczność przemówiła, my zaś daliśmy jej posłuch”.

  Odpowiedz
 • 123(2015-11-18 07:53) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt już nie pamięta jak ex-aparatczyk PZPR-owski prezydent Aleksander Kwaśniewski ułaskawił swojego kolegę Zbigniewa Sobotkę, który dostał wyrok za to że będąc ministrem spraw wewnętrznych ostrzegał przestępców ze Starachowic przed planowanymi działaniami CBŚ-u Kwaśniewski uchronił Sobotkę przed więzieniem kierując się "zasadą humanitaryzmu"...Prezydent RP taki ma przywilej i koniec.

  Odpowiedz
 • Asia(2015-11-18 08:16) Zgłoś naruszenie 00

  123 ale ta władza miała być prawa i sprawiedliwa

  Odpowiedz
 • Letopis(2015-11-18 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  A Pan Prezydent zapowiadał nową jakość, nowe standardy... No chyba nie o takie standardy chodziło.

  Co do komentarzy to chyba nie wszyscy wiedzą że należy odróżnić winę od kary. Od kary prezydent może uwolnić na podstawie prawa łaski, ale służy ono w stosunku do winnych. A tu zwolniono od kary, gdy wina nie jest stwierdzona. Poza tym osoba ułaskawiona jest winną przestępstwa, tyle że nie ponosi kary. A w tym wypadku pierwszy raz słyszę że by darować kare osobie, której wina nie jest stwierdzona.

  Odpowiedz
 • To Kamiński kradł.(2015-11-18 08:29) Zgłoś naruszenie 00

  Nie, to złodzieje których on złapał. Ale z PO-lsce kradnie jeszcze gang PO-PSL, media są niemieckie to takie tytuły właśni

  Odpowiedz
 • bulba(2015-11-18 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Funkcjonariusze państwowi walczący z gangsterami politycznymi muszą wiedzieć i czuć, że jeżeli działają w dobrej wierze i tylko dla dobra Polski, to zawsze będzie stał za nimi aparat państwowy (tak jest we Francji i w Niemczech). Ten aparat będzie ich bronił i wspierał w walce z nieuczciwym wymiarem sprawiedliwości i "politykami", którzy zamiast zasiadać w parlamencie powinni siedzieć w więzieniach.,

  Odpowiedz
 • karo(2015-11-18 08:43) Zgłoś naruszenie 00

  Sąd sadem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie ! PRAWI SPRAWIEDLIWI !!!

  Odpowiedz
 • ktoś(2015-11-18 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  Zaczyna się wcześniej niż można było przypuszczać. Macie ten swój PIS!!. Oni się dopiero rozkręcają!!! Wszystko sobie ustalili wcześniej.

  Odpowiedz
 • Strażak PSP(2015-11-18 10:37) Zgłoś naruszenie 00

  NOWY RZĄD powinien naprawić szkody które wyrządziło Platforma Obywatelska w Służbach Mundurowych i przywrócić przepisy EMERYTALNE sprzed 01-01-1999r bo nie może być tak że Funkcjonariusz który przepracował w CYWILU np.14lat i zatrudnił się w służbach mundurowych to tych lat nie uznaje mu się do służby jest to skandal i przez takie nieudolne REFORMY przeprowadzone przez Platformę Obywatelską w służbach muszą pracować STARSI LUDZIE a efektywność np.Policjanta lub Strażaka w podeszłym wieku pozostawia wiele do życzenia takie są fakty nam nadzieje że PIS to naprawi my funkcjonariusze wierzymy w to całym sercem.

  Odpowiedz
 • POtriota(2015-11-18 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  nareszcie przestaliśmy żyć w kraju, w którym policjant musiał się bać strzelać do przestępców

  Odpowiedz
 • r(2015-11-18 13:45) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo słusznie, że zrobił to teraz. Skoro miał taki zamiar, to kolejna instancja sądowa byłaby zwykłym szastaniem publicznymi pieniędzmi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie