W Zurychu obradował dzisiaj na nadzwyczajnym posiedzeniu Komitet Wykonawczy FIFA, który zatwierdził termin wyborów jej szefa.

Podczas posiedzenia omawiano propozycje reform w zasadach funkcjonowania FIFA, m.in. ograniczenie wieku kandydatów na prezydenta do 74 lat, a także czasu piastowania tej funkcji do lat 12. Obecny zawieszony szef FIFA Josepf Blatter został wybrany w 1998 roku, a więc rządził organizacją 17 lat. O schedę po nim ubiegają się: także zawieszony w obowiązkach prezydent UEFA Michel Platini i książę Ali bin al-Hussein. Kandydatury można zgłaszać jeszcze przez 6 dni.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego postanowiono także, że od dziś Komisja Etyki FIFA będzie miała prawo informować media i opinie publiczną o prowadzonych przez nią dochodzeniach. Dotychczas komisja mogła ujawniać informacje tylko i wyłącznie o wyrokach, jakie już zapadły, a nie o śledztwach w toku. .
W połowie roku wybuchł skandal korupcyjny, gdy przed kongresem w Zurychu policja szwajcarska zatrzymała siedmiu wysokich rangą działaczy FIFA i postawiła im zarzuty. Kongres wybrał na szefa na kolejną kadencję Jospha Blattera, który ma być także zamieszany w tę sprawę. Ten, pod presją opinii publicznej, obiecał, że poda się do dymisji w lutym przyszłego roku. Z kolei szef UEFA Michel Platini został także zawieszony przez Komisję Etyczną FIFA na 90 dni na początku pażdziernika. Odwołał się od tej decyzji. Chodzi o przelew dużej sumy pieniędzy z FIFA w 2011 roku.

Lutowy kongres FIFA ma omawiać sytuację w organizacji w związku ze skandalem korupcyjnym, działaćze też bedą się zastanawiać jak takim wydarzeniom zapobiegać w przyszłości.