W tej chwili do wyjazdu przygotowuje się grupa dwudziestu pięciu żołnierzy, którzy na Węgry zawiozą samochody ciężarowe, sprzęt wiertniczy i pięć kuchni polowych. Czeski rząd rozważa też wysłanie kolejnych stu żołnierzy, którzy pomagaliby przy patrolowaniu granic. Pierwsza grupa żołnierzy odjedzie na Węgry 13 października i pozostanie tam do 15 grudnia.
Tymczasem Budapeszt prosi Pragę o dodatkowe wsparcie - chodzi przede wszystkim o policjantów, samochody i sprzęt budowlany.

Czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec powiedział, że wydał już odpowiednie dyspozycje szefowi policji. Ma on porozmawiać ze swoimi partnerami z sąsiednich krajów, aby Czechy były gotowe konkretnie reagować na prośby Węgier, bezpośrednio na miejscu i w ramach wspólnej inicjatywy Grupy Wyszehradzkiej. Również premier Bohuslav Sobotka ma nadzieję, że do akcji pomocy Węgrom przyłączy się Polska i Słowacja.

Z kolei jutro czeski szef resortu obrony będzie rozmawiał ze swoim węgierskim odpowiednikiem w czasie spotkania ministrów obrony krajów NATO w Brukseli.