statystyki

Uchodźcy: Siedem powodów do obaw dla Polski

autor: Sebastian Płóciennik30.09.2015, 07:40

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obecny kryzys migracyjny bywa nazywany największym w historii postzimnowojennej Europy, większym nawet niż trwające od kilku lat kłopoty strefy euro, większym niż wojna na Ukrainie. W Europie Środkowej takie stwierdzenie często wywołuje wzruszenie ramion: to kryzys, za który sporą odpowiedzialność ponosi bogaty Zachód i także on będzie musiał się zmierzyć z jego skutkami, przyjmując setki tysięcy, jeśli nie miliony uchodźców. To naiwne twierdzenie ignoruje fakt, że fale migracji zaczęły podmywać polityczną stabilność kontynentu. Przynajmniej z kilku powodów kraje Europy Środkowej powinny się tym martwić nawet bardziej niż kraje zachodnie.

Po pierwsze, kryzys pogłębia podziały w regionie, osłabiając jego – i tak ograniczoną – zdolność do wspólnego działania w Europie. Widać to szczególnie w Grupie Wyszehradzkiej, której spójność została wystawiona na próbę już przez wojnę na Ukrainie i egoistyczną politykę energetyczną Orbana. Dziś podziały widać jeszcze wyraźniej: Polska nie ma zamiaru osłabiać swojej pozycji w UE dla iluzorycznej harmonii V4 – i to w sprawie mocno wątpliwej. To jednak niejedyny rozziew w regionie napędzany przez kryzys. Tysiące uchodźców zmierzających do Europy podnoszą temperaturę w bałkańskim kotle. Wzajemne blokowanie granic między np. Chorwacją i Serbią ożywia stare animozje polityczne i resentymenty. To fatalna tendencja dla regionu, którego jedynym problemem jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się nudnawe przygotowywanie do członkostwa w UE.

Po drugie, kryzys odtwarza podział Wschód – Zachód w Europie. W trakcie kryzysu strefy euro często mówiło się, że wprawdzie wróciła linia oddzielająca rozwiniętą Północ i biedniejsze Południe, ale za to zanikło wiele różnic między Wschodem a Zachodem. Sukcesy gospodarcze nowych członków UE przesunęły ich do Europy Północnej – tej bardziej racjonalnej, lepiej zarządzanej, z niższym bezrobociem i z niższą korupcją. Spór wokół przyjęcia uchodźców wbija solidny klin między Wschód i Zachód, a zwłaszcza między Niemcy a grupę V4. Przeciętny pan Schmidt znowu karmi się wygodnym stereotypem Europy Środkowej – a właściwie Wschodniej – jako regionu zacofanego, nacjonalistycznego, nieprzewidywalnego. Z kolei w perspektywie Pragi czy Budapesztu Niemcy to dziś nieodpowiedzialne „państwo hippisów”, które jednocześnie nie stroni od „brudnej gry” i narzuca innym otwarcie na uchodźców równie brutalnie, jak wcześniej politykę oszczędności Grecji. Ten obustronny spadek zaufania niszczy budowaną przez ponad dwie dekady wspólnotę interesów między Berlinem i Europą Środkową, czemu nie bez satysfakcji przygląda się np. Francja, o Rosji nie wspominając.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Oremus ...(2015-09-30 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Te rzesze emigrantów i uchodźców to nie exodus. To inwazja. Desant wręcz. To jest też element strategii Putina. Putin właśnie dozbraja reżim w Syrii, żeby jeszcze więcej uciekinierów zalało Europę. To jest broń biologiczna Putina, która pomoże w destabilizacji i obezwładnianiu UE i NATO. No majstersztyk wprost! Dodatkowo niedługo Putin przyłączy się do walki z ISIS i wkupi się w szeregi koalicji antyterrorystycznej. A w dalszej przyszłości być może przyjść z odsieczą (niemalże „wiedeńską”) opanowanej przez muzułmanów i skutej prawami szariatu Europie zachodniej. Rosyjscy politycy to szachiści. Myślą 80 lat do przodu. Być może jeszcze w XXI w. ziści się pomysł Sowietów z 1920 r. poszerzenia imperium radzieckiego o „wyzwolone” i zrewolucjonizowane Niemcy ... Módlmy się ...

    Odpowiedz
  • Kropqa(2015-10-14 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    ... Módlmy się ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie