Żołnierze wybraliby śmigłowce z PZL Mielec dla wojska

22.09.2015, 15:06

Blisko 30% badanych żołnierzy znajdujących się w służbie czynnej i prawie 25% ogółu ankietowanych Polaków wybrałoby dla Wojska Polskiego ofertę śmigłowców z PZL Mielec - A Sikorsky Company, wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) zrealizowanych dla ISBNews.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:ISBnews
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (4)

 • Leo(2015-09-22 15:19) Zgłoś naruszenie 00

  No to, Panie Siemoniaku, do boju! Proszę zmieniać swoje "karakalskie" kontrakty bez względu na pozaprotokólarne zobowiązania. Im prędzej, tym lepiej dla Polski.

  Odpowiedz
 • prawie emerytka(2015-09-22 16:38) Zgłoś naruszenie 00

  a ja wybieram obniżenie wieku emerytalnego

  Odpowiedz
 • Piotr Kraczkowski(2015-10-01 19:44) Zgłoś naruszenie 00

  Bez ustalenia stanu wiedzy żołnierzy o możliwościach H225M i konkurentów, taki sondaż nic nie znaczy. Kupno helikopterów bojowych z Mielca lub Swidnika oznaczałoby wyrok śmierci na żołnierzy i żołnierze, którzy to wiedzą, głosowaliby w 100% tylko na H225M Airbusa. Helikoptery Mielca i Swidnika nie są wstanie transportować 16 w pełni uzbrojonych żołnierzy, natomiast H225M Caracal przewozi 16 w pełni uzbrojonych żołnierzy i ma jeszcze miejsce na 4-ech dodatkowych lub na wzmocnienie opancerzenia o dodatkowe płyty kuloodporne oraz system HAPS (Helikopter Activ Protection System) zestrzeliwujący nadlatujące rakiety wystrzeliwane przez pojedyńczego żołnierza oraz większe przenoszone przez pojazdy. Takie systemy istnieją już przeciwko małym rakietom pojedyńczego żołnierza (MANPAD) np. system firmy Orbital ATK. Helikoptery można stosunkowo łatwo zestrzelić, USA straciły w Iraku i w Afganistanie ponad 130 helikopterów (częściowo przez katastrofy), a więc każdy helikopter musi mieć taki system HAPS, bo inaczej zostanie szybko zestrzelony. Te systemy jednak dopiero powstają, ale jedno jest pewne: muszą zabierać dużo miejsca, bo to radary, komputery, wyrzutnie i zapasy pocisków (niekiedy trzeba będzie wystrzelić kilka pocisków przeciwko jednej rakiecie) . Po zamontowaniu systemu HAPS w helikopterze Swidnika lub Mielca zabraknie miejsca dla żołnierzy - dopiero H225M jest wystarczająco duży, aby po zamontowaniu HAPS przewozić rozsądną liczbę żołnierzy, czyli co najmniej 16 z pełnym uzbrojeniem. Do tego H225M będzie miał jeszcze miejsce na przewidziane dodatkowe płyty pancerza przeciwko broni maszynowej i małokalibrowym działkom.

  Odpowiedz
 • Roman(2015-10-03 17:09) Zgłoś naruszenie 00

  Komuna jednak była uczciwsza i bardziej dbała o Polskę. Śmigłowce za komuny - kupiliśmuy licencję i produkowaliśmy we własnej, Polskiej fabryce z możliwością sprzedaży czyli zarobku. A teraz? Mielec i Świdnik sprzedany Włochom i Amerykanom i co z tego, że tam będą wyprodukowane śmigłowce dla wojska, jeśli to nie Polska na nich zarobi???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie