Podkreśliła, że najważniejsze jest działanie kompleksowe. Według szefowej rządu, w propozycjach przedstawionych dziś przez Komisję Europejską można znaleźć wiele takich elementów. Dodała przy tym, że są także takie propozycje, na które Polsce trudno się zgodzić. "Chcemy, żeby Polska miała kontrolę nad tym kto i kiedy do nas przyjedzie" - zapewniła premier dodając, że negocjacje w tych sprawach już trwają, na poziomie ministrów do spraw europejskich. "Żadną taktyką nie jest natomiast otwarte odwracanie się plecami do naszych partnerów, taka postawa byłaby nie tylko nieodpowiedzialna, ale też po prostu niebezpieczna" - podkreśliła Ewa Kopacz.

Na konsultacje nie przybyli liderzy największych partii opozycyjnych: Jarosław Kaczyński z PiS i Leszek Millera z SLD. "Nie wiem czy dobrą odpowiedzią na ważne problemy Polski są puste krzesła" - podsumowała Ewa Kopacz dodając, że postawy polityków zweryfikują wybory parlamentarne 25 października.

Spośród zaproszonych przywódców partii politycznych przybył jedynie prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński. W spotkaniu biorą udział także między innymi: marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Tomasz Siemoniak oraz szefowie MSZ i MSW - Grzegorz Schetyna i Teresa Piotrowska.

Komisja Europejska chce, by Polska przyjęła dodatkowo ponad 9 tysięcy 200 uchodźców. Szef Komisji Jean-Claude Juncker przedstawił plan walki z kryzysem migracyjnym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Zaproponował, by Unia przyjęła jeszcze 120 tysięcy osób. Jeśli dodać do tego plan Komisji z maja, Wspólnota powinna przyjąć na początek 160 tysięcy uchodźców, z czego Polska prawie 11 i pół tysiąca.