Raport zatytułowany „Ukryty w polu widzenia” dowodzi, że rosyjskie wojska z całą pewnością prowadzą działania na Ukrainie. Autorzy raportu wysnuli taki wniosek na podstawie zdjęć satelitarnych, danych GPS, map serwisu Google oraz fotografii, publikowanych w Internecie przez samych rosyjskich żołnierzy. Wojna, w której nie widać czołgów, wymaga nowoczesnych metod analizy - twierdzi Rada Atlantycka.

Jej szef Frederick Kempe powiedział jednocześnie, że negocjowana umowa handlowa między Europą a Stanami Zjednoczonymi będzie kluczowa dla obu stron.

- My patrzymy na te dwie umowy, tę z Europą, ale także tę z krajami Pacyfiku - TTIP - jako układy bardziej geopolityczne niż wyłącznie gospodarcze - powiedział Kempe.

- Te umowy przybliżają do siebie państwa o podobnych wartościach. A jeśli jednocześnie pobudzają wzrost gospodarczy, to doskonale - dodał szef Rady Atlantyckiej.

Konferencja Wrocław Global Forum, organizowana także przez miasto Wrocław i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, odbywa się po raz szósty.