Najwięcej pieniędzy miasto wyda na budowę nowych linii tramwajowych. W ciągu kilku lat ma powstać ponad 20 kilometrów tras, które ułatwią dojazd mieszkańcom kilku dzielnic. Jak mówi wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz, najdłuższa z nich połączy Śródmieście z Wilanowem. Ta zupełnie nowa linia będzie miała 10 kilometrów. Razem z nią zostanie wybudowana zajezdnia na Annopolu. Miasto chce też kupić tabor, który będzie obsługiwał tę trasę.

Miasto ma też w planach budowę trasy na Tarchomin i na Gocław. Zmodernizowana zostanie też linia tramwajowa w w ulicy Kasprzaka na Woli. Jednak jak mówi szef Tramwajów Warszawskich Krzysztof Karos, na realizację tych planów trzeba poczekać kilka lat. Pierwsze prace projektowe rozpoczną się prawdopodobnie w czasie nadchodzących wakacji. Najtrudniej będzie uzyskać decyzję środowiskową. To może zająć dużo czasu - uważa Krzysztof Karos. Jego zdaniem, sama budowa nowych linii mogłaby się rozpocząć w latach 2017-2018.

Wszystkie przedstawione dziś projekty są współfinansowane przez Unię Europejską. Z pieniędzy unijnych będzie też dotowana rozbudowa drugiej linii metra.
Powstanie 11 kolejnych stacji, a sieć wydłuży się o ponad 12 kilometrów.