statystyki

Ustawa Logana, czyli nie każdy może negocjować

autor: Andrzej Wilk02.04.2015, 07:30

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kiedy 47 republikańskich senatorów za plecami prezydenta Baraka Obamy i Departamentu Stanu skierowało do rządu Iranu pismo podważające stanowisko władz swego państwa wobec rokowań z Iranem, to dopuścili się oni naruszenia obowiązującego prawa. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje bowiem ustawa Logana z 1799 r. zakazująca osobom nieupoważnionym prowadzenia rozmów z władzami tych państw, które znajdują się w konflikcie z USA.

Mieszkaniec Pensylwanii George Logan w 1798 r. – z własnej inicjatywy i na własny koszt – przybył do Paryża, aby ustanowić pokój pomiędzy USA a Francją. Wiceprezydent Jefferson dał mu list polecający, co spowodowało, że Logan został przyjęty przez przewodniczącego Dyrektoriatu. Natomiast prezydent John Adams był zdania, że osoby prywatne nie powinny zajmować się rozwiązywaniem konfliktów międzypaństwowych. Stanowisko prezydenta znalazło poparcie w Kongresie, który przyjął wspomnianą ustawę. Na jej mocy osoba nieupoważniona, która ją naruszyła, podlegała karze grzywny do 5 tys. dolarów lub trzech lat więzienia.

Nie sądzę, aby senatorowie obawiali się ustawowych kar. Swoistą karę poniosły jednak – w opinii międzynarodowej – Stany Zjednoczone jako mocarstwo, w którym grupa ustawodawców samowolnie usiłowała zastępować władzę wykonawczą.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie