Nad ranem Państwowa Komisja Wyborcza, której serwery zostały zaatakowane przez hakerów, przesłała drogą e-mailową informację o wynikach głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Zgodnie z komunikatem, w I turze udało się wybrać włodarzy 1584 gmin, II tura czeka nas w 890 gminach. 30 listopada pójdziemy do urn między innymi w Warszawie.

Dotychczasowa prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie broniła stanowiska w walce z Jackiem Sasinem z PiS. Pani prezydent otrzymała 47 procent głosów, a jej rywal - 27 procent.

Dodatkowe głosowanie odbędzie się również w Bydgoszczy. Tu Konstanty Dombrowicz (otrzymał 19 % głosów) startujący z własnego komitetu zmierzy się z obecnie rządzącym Rafałem Burskim z PO (otrzymał 37%).

W Białymstoku obecny prezydent Tadeusz Truskolaski prawie uniknął II tury, ale zabrakło mu do tego kilku głosów (otrzymał ich 49%) Powalczy z kandydatem PiS Janem Dobrzyńskim (34%).

W Elblągu Jerzy Wilk z PiS (37%), który władzę zdobył po referendum odwołującym ówczesne władze z PO, będzie walczył o utrzymanie fotela prezydenta z Markiem Wróblewskim z PSL (31%).

W Kołobrzegu zmierzą się kandydaci PO i lokalnego komitetu - Janusz Gromek (39%) i Wioletta Dymecka (37%).

W Poznaniu dotychczasowy prezydent Ryszard Grobelny (28%) powalczy z kandydatem PO Jackiem Jaśkowiakiem (21%).

Obecny prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak z PiS (38%) będzie walczył z Radosławem Witkowskim z PO (29%).

Niespodzianka w Słupsku - tu do II tury dostał się Robert Biedroń (20%) z Twojego Ruchu startujący z własnego komitetu. Będzie rywalizował z lokalnym politykiem Markiem Konwińskim z PO (29%).

We Wrocławiu Rafał Dutkiewicz (42%) popierany przez PO będzie musiał walczyć z kandydatką PiS Mirosławą Stachowiak-Różecką (25%).

W Opolu kampanię nadal będą prowadzić Arkadiusz Wiśniewski (47%) i Michał Ociepa (21%) - obaj startujący z własnych komitetów.

Bój o Katowice rozegra się między Andrzejem Sośnierzem (22%) z PiS a Tomaszem Krupą (43%) z lokalnego komitetu. Do wysiłku zmuszony został też Paweł Adamowicz z PO (45%), któremu nie udało się w odróżnieniu od poprzednich lat, wygrać w I turze. Powalczy z Andrzejem Jaworskim z PiS (26%).

W Olsztynie odwołany w niesławie były prezydent Jerzy Małkowski (39%) będzie walczyć z Piotrem Grzymowiczem (25%).

Kraków również poczeka dwa tygodnie na prezydenta. Obecny Jacek Majchrowski (39%) zetrze się 30 listopada z Markiem Lasotą z PiS (26%).

W Szczecinie obecny prezydent Piotr Krzystek (46%) będzie rywalizował z Małgorzatą Jacyną-Witt (17%).

Wśród miast, gdzie wybrano już włodarzy są: Gdynia z Wojciechem Szczurkiem, który po raz kolejny zdobył blisko 80 procent głosów, Gorzów Wielkopolski z prezydentem Jackiem Wójcickim (60%) startującym z komitetu Ruchów Miejskich. Łódź - tam będzie rządzić Hanna Zdanowska (54%) z PO, Płock - również kandydat PO Jacek Nowakowski(55%), Lublin, gdzie prezydentem pozostanie Jan Żuk z PO (60%), Kielce - tu rządzić będzie nadal Kazimierz Lubawski (55%) startujący z własnego komitetu. Wyborów nie będzie też w Rzeszowie, gdzie u władzy pozostanie Tadeusz Ferenc (66%).